Povijest Olimpijskih igara - prve Olimpijske igre i njihovo nasljeđe
Olimpijske igre predstavljaju jedan od najvažnijih globalnih sportskih događaja. Njihova povijest se dijeli na dvije velike epohe: Antičke Olimpijske igre, koje su započele 776. godine p.n.e, i moderne Olimpijske igre, koje su obnovljene 1896. godine.
Prve moderne Olimpijske igre održane su 1896. godine u Ateni, simbolično na tlu gdje su se igre održavale prije nekoliko hiljada godina. Ove igre su se vremenom razvijale, uvodeći nova pravila, sportske discipline, uključujući i žene kao natjecateljice. Ljetnje Olimpijske igre u Parizu 2024. godine biće 33. po redu. Pogledajmo kako se razvijalo ovo prestižno natjecanje, od drevnih vremena do modernih dana.
Antičke Olimpijske igre 776. godine p.n.e. - Prve Olimpijske igre
Prve Olimpijske igre održane su 776. godine p.n.e, ili barem postoje pisani dokazi koji to potvrđuju. Međutim, postoje i tvrdnje da su igre možda održavane i mnogo ranije, čak 1.500 godina p.n.e. Naime, pronađena je iskopina u Olimpiji sa natpisom: “Asklepijad, pentatlonac, posvećuje ovaj disk Zevsu na 225. Olimpijadi”. Ako uzmemo u obzir da su igre održavane svake četiri godine, dolazimo do zaključka da su mogle početi oko 1.500 godina p.n.e.
Prema mitologiji, Herakle, sin Zevsa, osnovao je prve igre u čast svog oca nakon što je ispunio svih 12 zadataka. Ove igre imale su veliki kulturni i društveni uticaj u antičko doba. Tijekom njihovog trajanja, sklapala su se privremena primirja između zaraćenih polisa kako bi natjecatelji i gledatelji mogli nesmetano prisustvovati događajima.
Razvoj i značaj Antičkih Olimpijskih igara
Olimpijske igre su održavane u čast boga Zevsa i bile su mjerilo za vrijeme. Poslije njih su organizirani i drugi događaji poput Pitijskih i Delfijskih igara, koje su uključivale muziku, umjetnost, ples i pozorište. Igre su bile prilika za povezivanje ljudi iste vjere i jezika, čak i kada su bili u ratu.
Svetilište u Olimpiji, gdje su se igre održavale, dobilo je ime po planini Olimp, najvišoj planini u Grčkoj, gdje su prema mitologiji živjeli bogovi. Osim sportskih natjecanja, odigravali su se i vjerski rituali poput Eleusinskih misterija u čast Demetre i Persefone.
Sportske discipline u Antičkim Olimpijskim igrama
Učesnici igara bili su muški građani iz svih krajeva grčkog svijeta. Žene nisu smjele sudjelovati u muškim igrama, ali su imale svoje igre - Heraeje, u čast boginje Here. Natjecatelji su se nadmetali u disciplinama kao što su rvanje, borba pesnicama, trčanje, pankration (kombinacija rvanja i borbe pesnicama), konjske trke i petoboj. Igre su se održavale svakih četiri godine sve dok ih rimski car Teodosije I nije zabranio u 4. vijeku nove ere zbog njihovog paganskog porijekla.
Kako je izgledala priprema za prve moderne Olimpijske igre?
Moderna era Olimpijskih igara počinje zahvaljujući predanom radu Pjera de Kubertena, francuskog sportiste, pedagoga i povjesničara. On je 1892. godine prvi put iznio ideju o obnovi Olimpijskih igara tijekom sjednice “Unije francuskih sportista”. Njegov cilj bio je da stvori sportski pokret koji će ujediniti sportiste iz cijelog svijeta i smanjiti političke i ekonomske tenzije.
Ključni korak desio se 1893. godine osnivanjem “Svjetskog sportskog kongresa”, koji je 1894. preimenovan u “Osnivački kongres Međunarodnog olimpijskog odbora” (MOO). Kongres je okupio 79 delegata iz 12 zemalja i 49 sportskih organizacija. Na osmom danu zasjedanja, 23. juna 1894. godine, osnovan je MOO sa 15 članova iz 12 zemalja.
Organizacija i pravila prvih modernih Olimpijskih igara
Prve moderne Olimpijske igre održane su 1896. godine u Ateni. Pjer de Kuberten prvobitno je bio protiv održavanja igara u Grčkoj, bojeći se da zemlja neće moći adekvatno organizirati događaj. Međutim, grčki predstavnik Dimitrios Vikelas ga je uvjerio u suprotno, a dodatni podstrek dao je i plan da se naredne igre održe u Parizu.
Na prvom kongresu usvojena su i osnovna pravila Olimpijskih igara:
- Igre će se održavati u modernom obliku pod okriljem tradicije.
- Svaka zemlja treba da šalje svoje najbolje predstavnike koji moraju biti državljani zemlje čije boje zastupaju.
- Discipline su uključivale atletiku, sportove na vodi, klizanje, mačevanje, rvanje, boks, streljaštvo, gimnastiku, biciklizam i konjički sport.
- U svim takmičenjima osim mačevanja mogu učestvovati samo amateri.
- Komitet ima ovlaštenje da isključi zemlje i natjecatelje koji krše pravila.
Moderne Olimpijske igre održane 1896. godine
Prve moderne Olimpijske igre održane su od 6. do 15. aprila 1896. godine na stadionu Panathinaiko u Ateni. Sudjelovalo je 14 zemalja sa 241 takmičarem, koji su se natjecale u devet sportova i 43 discipline. Grčka vlada i privatni donatori bili su glavni financijeri događaja. Pobjednici su dobijali srebrne medalje, maslinove grančice i diplome, dok su drugoplasirani natjecatelji dobija li bakrene medalje, lovorovu grančicu i diplomu. Kasnije su nagrade promijenjene u zlatne, srebrne i brončane medalje.
Najuspješniji su bili grčki natjecatelji s 46 medalja, dok su najviše srebrnih medalja osvojili predstavnici Sjedinjenih Američkih Država, čak 11.
Razvoj i važni događaji u istoriji Olimpijskih igara
Razvoj modernih Olimpijskih igara obilježili su mnogi važni događaji:
- Olimpijske igre u Parizu 1900. godine bile su prve na kojima su se natjecale žene. Prva ženska šampionka bila je tenisačica Šarlot Kuper.
- U Sent Luisu 1904. godine uvedena je praksa dodjeljivanja zlatnih, srebrnih i brončanih medalja.
- Iste godine, George Eyser, sportista sa protezom, osvojio je šest medalja u gimnastici.
- Na igrama u Stockholmu 1912. godine prvi put su sudjelovali natjecatelji sa svih pet kontinenata.
- Umjetnička natjecanja bila su dio igara od 1912. do 1948. godine, dodjeljivane su medalje za djela povezana sa sportom u pet kategorija.
- Prve Zimske Olimpijske igre održane su 1924. godine u Chamonixu, Francuska.
- Igre 1936. godine u Berlinu bile su prve koje su prenošene uživo, ali su služile i kao propagandno sredstvo nacističke Njemačke.
- Nakon Drugog svjetskog rata, Olimpijske igre 1948. godine nazvane su "Igre obnove".
- Tijekom 1952. godine, Zimske igre u Oslu prvi put su otvorene od strane žene.
- Prve Paraolimpijske igre održane su 1960. godine u Rimu.
- Igre u Grenobleu 1968. godine bile su prve koje su prenošene uživo u boji.
- Olimpijske i Paraolimpijske igre održavaju se u istom gradu od 1988. godine.
- Od 1994. godine, Zimske igre se ne održavaju iste godine kada i Ljetne Olimpijske igre.
- Na Igrama u Atlanti 1996. godine prvi put su učestovale sve nacionalne olimpijske komisije.
- Ljetne i Zimske omladinske Olimpijske igre prvi put su održane 2010. i 2012. godine.
Danas su Olimpijske igre jedan od najvećih sportskih događaja na svijetu, okupljajući sportiste iz mnogih zemalja. Pogledajte koji su to Olimpijski sportovi za OI 2024. godine, među kojima ima i novih, veoma interesantnih disciplina. Ako želite dodatno uzbuđenje, pratite najbolje kvote za sportsko klađenje na sve sportove i fantastičnu ponudu igara na Formuli.