NBA draft pravila - šta je NBA draft i kako funkcionira

NBA draft pravila - šta je NBA draft i kako funkcionira

Vjerovatno znate šta je NBA draft i kako funkcionira, ili ste bar čuli za njega. Ipak, mnogi nisu sigurni šta NBA draft pravila sve podrazumijevaju.

Vjerovatno znate šta je NBA draft i kako funkcionira, ili ste bar čuli za njega. Ipak, mnogi nisu sigurni šta NBA draft pravila sve podrazumijevaju.

NBA draft, najveća košarkaška pijaca koja postoji još od 1947, događaj je koji svake godine organizira Nacionalna košarkaška asocijacija (NBA). Cilj je da timovi izaberu igrače koji ispunjavaju uslove da se pridruže ligi. Održava se krajem juna, nakon završetka NBA play-off.

Na osnovu NBA draft pravila timovi se pojačavaju za sljedeću sezonu, a najveći talenti širom svijeta dobijaju priliku da igraju vrhunsku košarku. 

Timovi na manjim tržištima tako imaju priliku da izjednače uvjete sa većim franšizama kroz sticanje talenata koji možda ne bi izabrali njihov tim za destinaciju kao slobodni agenti.

Formula online kladionica je za vas pripremila koristan blog članak u kojem ćete saznati sve o NBA draft pravilima i bolje razumjeti jedini način na koji igrači mogu da zaigraju u najjačoj košarkaškoj ligi na svijetu. 

Takođe, kod nas ćete pronaći i odlične kvote za klađenje na košarku, tako da ćete zabavu koju donose najvažniji mečevi u NBA ligi, Euroligi, kao i ostale utakmice, dići na najviši nivo.

Registriraj_se
Sastavi_Tiket

kosarkas-igra-kosarku

NBA draft pravila i proces - kako sve započinje?

NBA draft započinje proglašenjem kvalificiranih igrača. Igrači moraju ispuniti određene kriterije, uključujući starosne i obrazovne uvjete. 

Na primer, igrači iz SAD moraju biti stariji od 19 godina i da imaju srednjoškolsku diplomu koja važi najmanje godinu dana.

Sa druge strani, strani igrači koji nisu Amerikanci, moraju, prema pravilima, da imaju navršenih 19 godina tokom kalendarske godine drafta.

Internacionalni igrači stariji od 22 godine ne moraju proći kroz NBA draft

Pravila NBA lige kažu da igrači koji nisu iz SAD-a mogu da uđu u NBA kao slobodni agenti ako ispunjavaju sljedeće uvjete:

 

  • Starost od najmanje 22 godine tokom kalendarske godine kada žele da potpišu ugovor sa NBA timom.
  • Nemaju prethodne obaveze prema NBA draftu.

NBA draft pravila podrazumijevaju i redosljed odabira košarkaša. On se određuje na osnovu učinka timova iz prethodne sezone, uz pomoć sistema lutrije za timove koji nisu uspjeli da se plasiraju u play-off. 

NBA draft lutrija - šta je i kako funkcionira

NBA draft lutrija je događaj koji određuje redosljed biranja za prvih 14 timova koji nisu uspjeli da se kvalificiraju za play-off. Ona pruža timovima sa slabijim učinkom veće šanse da dobiju višu poziciju na draftu. 

Najlošiji tim ima najveće šanse za dobijanje prioriteta nad izborom igrača, ali redosljed nije unaprijed zagarantiran, što doprinosi uzbuđenju i neizvjesnosti.

Tako je liga još konkurentnija.

Zašto je NBA draft tako kratak?

NBA draft je do 2024. godine trajao svega nekoliko sati, gdje su se 60 košarkaša izabere tijekom dvije runde.

Međutim, po prvi put u istoriji svog trenutnog formata (od 1989. godine) NBA draft pravilo će se promijeniti i biće održan tijekom dva dana

"Na osnovu povratnih informacija o formatu NBA drafta od košarkaških izvršnih direktora širom lige i mog sopstvenog iskustva u draft sobama, vjerujemo da će timovima koristiti mogućnost da se reorganizuju između rundi i da imaju dodatno vrijeme za donošenje odluka tokom druge runde… dvije noći praćenja u udarnom terminu takođe će poboljšati iskustvo gledanja za naše navijače i dodatno promovisati izabrane igrače" - izjavio je Joe Dumars, potpredsjednik NBA lige i član Kuće slavnih.

Time se NBA izjednačava sa drugim sportovima – MLB i NFL draftovi traju tri dana, dok se NHL draft održava tokom dva dana.

NBA draft pravila - dvije runde, pravo preče kupovine

Četrnaest timova koji nisu uspjeli da se plasiraju u play-off natječu se za pravo prvog izbora. Ovi timovi sudjeluju u lutriji koja određuje prva tri mjesta. Preostali izbori se rangiraju prema učinku iz prošle sezone, od najlošijeg do najboljeg tima.

Nakon toga, 16 timova koji su igrali u play-off takođe biraju prema svom učinku, opet od najlošijeg do najboljeg.

Redosljed izbora se prenosi i u drugi krug drafta. Timovima je dozvoljeno da razmjenjuju svoja prava na izbor, kao i igrače, ali NBA ne dozvoljava trgovinu igrača isključivo za novac; često se u zamjenu uključuju i prava na buduće izbore.

Nije dozvoljeno razmjenjivati prava na izbor u prvom krugu dvije godine zaredom. Takođe, igrači koji u godini drafta nisu napunili 19 godina nemaju pravo učešća.

kosarkas-okrenut-ledjima-na-terenu

Top 5 najboljih NBA draftova u povijesti

Jedan od najznačajnijih momenata u NBA ligi bio je 1984. godine, kada su Houston Rockets izabrali Hakeema Olajuwona za prvog pika, a Chicago Bulls Michaela Jordana za trećeg pika - potez koji je promijenio sudbinu NBA lige.

1. NBA Draft 1984.

Ovaj draft se često smatra jednim od najboljih svih vremena zbog broja igrača koji su postali članovi Kuće slavnih.

  1. Hakeem Olajuwon - Houston Rockets
  2. Sam Bowie - Portland Trail Blazers
  3. Michael Jordan, inače najbolji NBA igrač ikada - Chicago Bulls
  4. Sam Perkins - Dallas Mavericks
  5. Charles Barkley - Philadelphia 76ers

2. NBA Draft 1996.

Poznat po velikom broju talentiranih igrača i mnogim budućim članovima Kuće slavnih.

  1. Allen Iverson - Philadelphia 76ers
  2. Marcus Camby - Toronto Raptors
  3. Shareef Abdur-Rahim - Vancouver Grizzlies
  4. Stephon Marbury - Milwaukee Bucks (razmijenjen u Minnesota Timberwolves)
  5. Ray Allen - Minnesota Timberwolves (razmijenjen u Milwaukee Bucks)

3. NBA Draft 2003.

Donio je nekoliko superzvijezda koje su imale značajan uticaj na NBA ligu.

  1. LeBron James - Cleveland Cavaliers
  2. Darko Miličić - Detroit Pistons
  3. Carmelo Anthony - Denver Nuggets
  4. Chris Bosh - Toronto Raptors
  5. Dwyane Wade - Miami Heat

4. NBA Draft 2007.

Izdvojen po izboru jednog od najboljih strijelaca u povijesti NBA.

  1. Greg Oden - Portland Trail Blazers
  2. Kevin Durant - Seattle SuperSonics
  3. Al Horford - Atlanta Hawks
  4. Mike Conley - Memphis Grizzlies
  5. Jeff Green - Boston Celtics (trejdovan u Seattle)

5. NBA Draft 2009.

Poznat po tome što je predstavio dvojicu najvećih šutera u povijesti NBA.

  1. Blake Griffin - Los Angeles Clippers
  2. Hasheem Thabeet - Memphis Grizzlies
  3. James Harden - Oklahoma City Thunder
  4. Tyreke Evans - Sacramento Kings
  5. Ricky Rubio - Minnesota Timberwolves
  6. Stephen Curry - Golden State Warriors

Svake godine NBA draft donese neka vrhunska imena. Pomenućemo samo da je 2008. Russell Westbrook, rekorder kada je triple double u košarci tema. Izabran sa 4. pozicije u Seattle SuperSonics. 

Prvi pikovi na draftu NBA

Prvi pikovi na NBA draftu dobijaju najviše pažnje jer se smatraju najtalentiranim igračima u svojoj klasi. Biti prvi pik nosi sa sobom veliku odgovornost, ali i ogromne mogućnosti. Mnogi od njih su postali lideri svojih timova, a neki čak i najveći– legende košarke.

Tako je LeBron James košarkaš sa najviše poena u NBA ligi od osnivanja. 

Ili Shaquillea O'Neala (prvi pik Orlando Magica 1992), koji je 9. igrač sa najviše poena u NBA, ili Tim Duncan (prvi pik San Antonio Spursa 1997. godine), 19 košgeter na vječnoj listi strijelaca, i tako dalje.

kosarkas-se-sprema-za-sut

Stranci u NBA - gdje su bosanskohercegovački košarkaši

U posljednjih nekoliko desetljeća, broj internacionalnih igrača na NBA draftu se značajno povećao. Mnogi od njih, poput Manu Ginobilija, Dirka Nowitzkog, Paua Gasola, Nikole Jokića i Luke Dončića, postali su ključni članovi svojih timova i donijeli novu dimenziju igri.

Što se tiče košarkaša iz BiH u NBA, Bosna i Hercegovina je dala značajan broj talentiranih igrača koji su napravili zapažene karijere u NBA. 

Jusuf Nurkić NBA draft - 16. pik na draftu 2014

Igrači kao što su Jusuf Nurkić (16. pik) i Džanan Musa (29. pik) doprinijeli su popularnosti košarke u našoj zemlji. 

Mirza Teletović NBA draft - izabran sad već davne 2007. godine

Zanimljivo je da Mirza Teletović nije bio na draftu jer je 2012. imao 27 godina, igrao je profesionalno u Španjolskoj, i kao slobodan agent pridružio se timu Brooklyn Nets.

Inače, vrijedi pomenuti da su za BiH nastupali i Ratko Varda (rođen u Gradiški), koji je nastupao za sve mlađe selekcije Jugoslavije.

Nije prošao NBA draft, ali je tokom sezone 2001/02. bio je dio tima Detroit Pistonsa. Samo 6 minuta je proveo na terenu i dao 5 poena. 

U septembru 2002. zamijenjen je u Washington Wizardse. Ipak, u decembru iste godine, otpušten je iz kluba bez ijednog odigranog meča. 

On je sa 30 godina, nakon što nije prošao u seniorskim selekcijama reprezentacije Srbije, 2009. pristao da igra za BiH. 

Aleksandar Radojević NBA draft - nije izabran

Listu bosanskohercegovačkih košarkaša u NBA zaokružujemo sa Aleksandrom Radojevićem, 221 cm visokim momkom iz Herceg Novog, koga su Toronto Reptorsi izabrali za 12. rukija dok je bio student Barton Kauntija. 

 Za reprezentaciju BiH igrao je na Europskom prvenstvu u Srbiji i Crnoj Gori 2005.

Luka Garza NBA draft - 52. pik Minnesota Timberwolves

Vrijedi kratko pomenuti i da je Luka Garza, košarkaš Bosne i Hercegovine, izabran 2021. na NBA draftu. Kao 52. pik selektirao ga je Detroit Pistons. Trenutno igra za Minnesota Timberwolves (uglavnom za njihov G-League tim, Iowa Wolves), gdje se bori za svoje mjesto u NBA ligi.

Karlo Matković NBA draft - 52. pik New Orleans Pelicans

Tu je i Karlo Matković, koji je godinu kasnije izabran isto za 52. pika od strane New Orleans Pelicansa, a trenutno nastupa za Cedevitu Olimpiju.

 

mladic-drzi-kosarkasku-loptu

Ocjena kvaliteta Igrača na NBA Draftu

Ocjena kvaliteta igrača na NBA draftu je složen proces koji uključuje više faktora. NBA timovi i skauti koriste razne kriterijume za procjenu potencijala igrača, jer svaki izbor može značajno uticati na budućnost tima. Evo ključnih kriterijuma koji se koriste za procjenu:

  1. Statistički Performansi: Osnovni statistički podaci poput poena, skokova, asistencija, blokada i ukradenih lopti pružaju uvid u efikasnost igrača na terenu.
    • Primjer: Zion Williamson je imao impresivne statistike na koledžu (22.6 poena, 8.9 skokova, 2.1 asistencija po utakmici), što je značajno doprinijelo njegovom izboru za prvog pika na NBA draftu 2019.
  2. Fizičke Karakteristike: Visina, težina, raspon ruku, i atleticizam su ključni za određene pozicije i stilove igre. Fizičke osobine mogu biti presudne za igrače koji igraju u specifičnim ulogama.
    • Primjer: Giannis Antetokounmpo, izabran za 15. pika na draftu 2013, bio je visoko ocijenjen zbog svojih izuzetnih fizičkih karakteristika i atleticizma, uprkos skromnim statistikama u to vrijeme.
  3. Skautski Izvještaji: Skauti prate igrače tijekom sezone i pružaju detaljne izvještaje o njihovim tehničkim sposobnostima, igri u napadu i odbrani, te saradnji sa timom.
    • Primer: Luka Dončić je bio visoko ocijenjen zbog svoje sveobuhvatne igre, vizije terena i sposobnosti da igra na više pozicija, što je rezultiralo njegovim izborom za trećeg pika na draftu 2018.
  4. Koledž ili Međunarodna Karijera: Uspjeh na koledžu ili u međunarodnim ligama često igra važnu ulogu u ocjenjivanju igrača. Igrači sa impresivnim dostignućima obično su bolje ocijenjeni.
    • Primjer: Anthony Davis je izabran kao prvi pik na draftu 2012. nakon što je osvojio NCAA titulu i bio proglašen za najboljeg igrača turnira.
  5. Kombinacija (NBA Draft Combine): Fizički testovi, intervjui, i psihološka procjena na draft kombinaciji pomažu timovima da procijene igrače sa više aspekata, uključujući njihovu spremnost za NBA nivo.
    • Primjer: Derrick Rose je impresionirao na draft kombinaciji 2008. godine, što je doprinijelo njegovom izboru kao prvog pika te godine.
  6. Potencijal za Razvoj: Mladost, sposobnost učenja, radna etika, i potencijal za dalji razvoj često su ključni faktori u ocjeni igrača.
    • Primjer: Kawhi Leonard je izabran za 15. pika na draftu 2011. zbog svoje odbrambene sposobnosti i potencijala za razvoj, što se kasnije pokazalo kao ispravna procjena.
  7. Potrebe Ekipe: Ekipe često biraju igrače koji najbolje odgovaraju njihovim specifičnim potrebama, bez obzira na njihovu opštu ocjenu.
    • Primjer: Philadelphia 76ers su izabrali Bena Simmonsa kao prvog pika na draftu 2016. zbog njegove sposobnosti da igra na više pozicija i doprinese njihovoj ofanzivi i odbrani.

Sada je potpuno jasno šta je NBA draft i kako funkcioniše. Znamo i NBA draft pravila koja osiguravaju fer raspodjelu i daju prednost slabijim timovima. Tako je i sama košarka još konkurentija.

Liga napreduje svake godine, sve je više stranaca i sigurno ćemo i u budućnosti gledati uzbudljive NBA draft trenutke koji će ionako zanimljivu NBA ligu učiniti još uzbudljivijom.