Lana Pudar biografija - sve o mladoj plivačici

Lana Pudar biografija - sve o mladoj plivačici

Kada govorimo o talentima u plivanju kao što je Lana Pudar biografija koju je tako mlada ispisala je impresivna. Saznajte više o njenom životu i roditeljima.

Kada govorimo o velikim sportskim talentima u plivanju kao što je Lana Pudar biografija koju je do sada ispisala, iako je veoma mlada, impresivna je.

 

Lana Pudar je rođena 19. januara 2006. godine u Mostaru, u BiH. Najbolja je plivačica ove zemlje, a specijalista je za delfin stil. Lana je državna rekorderka u svih šest disciplina tim stilom (veliki + kratki bazen), a oborila je rekorde i na 100, 200 i 400 metara slobodnim stilom.

 

Formula online kladionica je za vas u nastavku pripremila priču o našoj najboljoj plivačici, njenim roditeljima, ocu i brojnim uspjesima koje je Lana ostvarila na početku karijere.

Registriraj_se
Sastavi_Tiket

plivacica-bazen

Lana Pudar nacionalnost - da li je Lana Pudar Srpkinja?

 

Za nekog kao što je Lana Pudar nacionalnost je škakljivo pitanje, kao i da li je Lana Pudar Srpkinja. Prostor Bosne i Hercegovine je specifičan zbog različitih religija, ratne povijesti, pitanja identiteta, popisa stanovništva i tako dalje.

 

Lana Pudar je rođena u Mostaru, u Bosni i Hercegovini. Pudari su, inače, uzeli prezime prema pretku (kako kaže predanje) koji je bio pudar (čuvar polja). 

 

Plivačica Bosne i Hercegovine voli zemlju svog rođenja, normalno i legitimno. Oduvijek je htjela da nastupa za BiH, i to je potpuno u redu. Ona, logično, ne voli da se poteže pitanje nacionalnosti u multikulturalnoj sredini. Razumljivo.

 

No, svako od nas pripada nekoj naciji, nekom narodu, nekoj vjeri. A nepristrasno, bez svojatanje, te činjenice ipak ne treba brisati.

 

Jeste, Lana Pudar je  iz Mostara u BiH. I to ne treba nikoga da vrijeđa, kao što pitanje nastupa za bosanskohercegovačku zastavu takođe ne treba nikoga da srdi. Ni sa jedne ni sa druge strane Drine. 

 

“Molim vas da ne morite više s pitanjima pod kojom zastavom će Lana Pudar plivati, na ovo pitanje više ne odgovaramo. Plivat će za BIH, zemlju svog rođenja i zemlju koju nosi u srcu”, rekao je Lanin otac Velibor.

 

Time stavljamo tačku na pitanje nacionalnosti njegove ćerke, kao i za koga je mogla da nastupa.

Lana Pudar Olimpijada - Tokio 2020

Za jednu tako mladu i vrlo perspektivnu plivačicu kao što je Lana Pudar Olimpijada je vrhunac karijere. Na igrama u Tokiju zauzela je 19. mjesto sa vremenom 58,32 sekundi, što bosanskohercegovačkoj plivačici ipak nije bilo dovoljno za plasman u polufinale.

 

No, bio je to to veliki uspjeh za tako mladu i perspektivnu plivačicu i jasan je pokazatelj da je juniorska prvakinja Europe na pravom putu.

 

Ova vrlo talentirana bosanskohercegovačka plivačica kvalifikovala se za Olimpijske igre 2020. (održane zbog pandemije kovida godinu kasnije) u disciplini 100 m delfin (57,37 sekundi) sa samo 15 godina

 

Olimpijska A norma bila je 57,93, a mlada Mostarka oborila je ovim rezultatom državni rekord BiH u svim kategorijama, seniorski i juniorski rekord na 50 metara delfin. 

 

Lanin rezultat je samo za tri stotinke slabiji od rezultata najbolje plivačice na svijetu, Šveđanke Sare Sjostru.

 

Inače plivačica Lana Pudar je prva u BiH koja je uspjela da 100 metara delfin stilom ispliva ispod 59 sekundi. Istorijski rezultat zaista.

plivacica-pliva-bazen

Lana Pudar Olimpijada - Pariz 2024

 

Kada je u pitanju napredak za nekog tako talentiranog kao što je Lana Pudar Olimpijada u Parizu 2024. donijela je bolji rezultat. Dok na 100 metara nije izborila polufinale (izmaklo joj je za 7 stotinki, i bila je 17, a 16 plivačica je prošlo u finale), uspjela je da se plasira u polufinale trke 200 metara delfin stilom.

 

Ona je isplivala ovu dionicu za 2:09.32 i tako završila na trećem mjestu u svojoj grupi.

 

Ipak, u polufinalu završila je na tek 6. mjestu s vremenom 2:08.74, te nije uspjela da se domogne finala.

 

U polufinalnoj trci njene protivnice bile su Helena Bah Rozendal iz Danske, Regan Smit iz Sjedinjenih Američkih Država, Samer Mekintoš iz Kanade, Laura Stefens iz Velike Britanije, Boglarka Kapas iz Mađarske, Laura Kabanjes Garzas iz Španjolske  i Elizabet Dekers iz Australije.

 

Koliko joj je nastup na Olimpijadi u Parizu i predstavljanje BiH značilo, poručila je preko Facebook-a:

 

Olimpijske igre u Parizu predstavljaju vrhunac snova, truda i posvećenosti. S ponosom predstavljam svoju zemlju na najvećoj svjetskoj sceni.

 

Bosna i Hercegovina na Olimpijskim igrama 2024. u Parizu imala je 9 predstavnika, ali još uvijek nemamo medalju. No, vjerujemo da će upravo Pudar u budućnosti donijeti prvo odličje za BiH.

 

Lana Pudar medalje - Pudar osvojila nevjerovatnih 20 odličja

Bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar medalje ređa posljednjih nekoliko godina. Ona je tokom svoje karijere osvojila značajan broj medalja na različitim međunarodnim takmičenjima. Medalje su raspoređene po osvojenom mjestu:

Zlatne medalje Lane Pudar

  • Zlato na Europskom juniorskom prvenstvu 2021. u Rimu (100 m delfin)
  • Zlato na Mediteranskim igrama 2022. u Oranu (100 m delfin, uz postavljanje rekorda)
  • Zlato na Mediteranskim igrama 2022. u Oranu (200 m delfin)
  • Zlato na Europskom prvenstvu 2022. u Rimu (200 m delfin)
  • Zlato na Europskom juniorskom prvenstvu 2023. u Beogradu (50 m delfin)
  • Zlato na Europskom juniorskom prvenstvu 2023. u Beogradu (100 m delfin)
  • Zlato na Europskom juniorskom prvenstvu 2023. u Beogradu (200 m delfin)
  • Zlato na Svjetskom juniorskom prvenstvu 2023. u Netanyi (100 m delfin)
  • Zlato na Svjetskom juniorskom prvenstvu 2023. u Netanyi (200 m delfin)
  • Zlato na LEN juniorskom prvenstvu 2023. (50 m delfin)
  • Zlato na LEN juniorskom prvenstvu 2023. (100 m delfin)
  • Zlato na LEN juniorskom prvenstvu 2023. (200 m delfin)

Srebrne medalje

  • Srebro na Europskom juniorskom prvenstvu 2021. u Rimu (50 m delfin)
  • Srebro na Europskom juniorskom prvenstvu 2021. u Rimu (200 m delfin)
  • Srebro na Svjetskom juniorskom prvenstvu 2023. u Netanyi (50 m delfin)
  • Srebro na Europskom prvenstvu 2024. u Beogradu (200 m delfin)

Bronzane medalje

  • Bronza na Svjetskom kupu u Kazanju 2021. (100 m delfin)
  • Bronza na Svjetskom prvenstvu u kratkim bazenima 2021. u Abu Dhabiju (200 m delfin)
  • Bronza na Europskom prvenstvu 2022. u Rimu (100 m delfin)
  • Bronza na Svjetskom prvenstvu 2024. u Dohi (200 m delfin)

Inače, Lana Pudar se za Europsko prvenstvo u Beogradu spremala u visinskom kampu na planinskom masivu Sierra Nevada u Španjolskoj, na nadmorskoj visini od 2500 metara, koji je poznat kao jedan od najizazovnijih centara za plivače širom svijeta. 

prazan-bazen


Lana Pudar roditelji - ko su Velibor Pudar i Nada, roditelji Lane Pudar

 

Roditelji Lane Pudar, kao što smo pomenuli, zovu se Velibor i Nada.

 

Velibor je svojevremeno ispričao kako je upoznao jednu prelijepu ženu i kako su brzo postali nerazdvojni. Nakon određenog vremena, odlučili su da svoju ljubav krunišu brakom. 

 

Vjenčali su se, ali zbog teške situacije u Bosni i Hercegovini tih godina, kao i zbog njegovog posla, često su mijenjali gradove i zemlje. 

 

Nakon šest godina braka i velike ljubavi, naposljetku su dobili sina i dali mu ime Nemanja. Nada i Velibor su svog sina Nemanju obasipali ljubavlju i pažnjom.

 

Jednog dana odlučili su da se vrate u svoju zemlju i nastanili su se u Nevesinju. Velibor je nastavio sa svojim poslom, svaki dan putujući na posao u Mostar i vraćajući se da bude sa porodicom.

 

Nada je tada ostala trudna.

 

Kad nije imao posao, Velibor je nastojao da što više vremena bude sa porodicom. Nada se uz pomoć Veliborovih prijatelja zaposlila. Kad je Velibor ostajao bez posla, čuvao je i odgajao Nemanju i Lanu, koja se u međuvremenu rodila, a Nada je išla na rad.

Lana Pudar otac - nogometni golman Velibor Pudar, karijera

Velibor Pudar, otac Lane, bivši je nogometni golman koji je nastupao za više klubova, kao što su Velež iz Mostara i Čukarički. Rođen u Mostaru 1964. godine. 

 

Velibor je svoju karijeru započeo u Lokomotivi iz Mostara, odakle je 1987. godine prešao u Velež. Za Velež je branio do 1992. godine, ali je usljed ratne stihije morao da napusti zemlju.

 

Nakon toga, Velibor je izbjegao u Grčku i u sezoni 1992/93. igrao za Apollon Smyrni F.C. iz Atine u grčkoj prvoj ligi. 

 

Nakon te sezone, vratio se u SR Jugoslaviju, gdje je nastupao za Sutjesku iz Nikšića u Prvoj ligi, kao i za nekoliko drugih klubova u nižim ligama, poput Čukaričkog Stankom (Beograd), Jedinstva (Paraćin) i Palilulca (Beograd). 

 

Takođe je branio 1998. u trećoj ligi Švedske za klub Vasalunds IF, a godinu dana kasnije i za finskog trećeligaša TPV Tampere.

Velibor Pudar - povratak u BiH

 

Po povratku u Bosnu i Hercegovinu, igrao je za Leotar iz Trebinja, a karijeru je završio kao igrač Veleža iz Mostara 2005. godine. Velež, inače, obožava.

 

Godine 2005. Velibor je stekao licencu za treniranje nivoa „A” UEFA, nakon što je završio beogradsku Višu školu za fudbal. Godinu dana kasnije rodila se Lana Pudar.

 

Više od 10 godine radio je kao trener u Saudijskoj Arabiji, koja ima najjaču ligu u Golfskom zalivu.

 

Ukoliko pak volite nogomet u Saudijskoj Arabiji, gdje je nogomet u ekspanziji, ili nogomet uopšte, vaša Formula je pripremila sjajne kvote za uživo klađenje i klađenje prije početka meča, tako da uz mnogo zabave i malo sreće možete biti vlasnici lijepih dobitaka.

 

Registrirajte nalog na Formuli i u svakom trenutku uživajte u odličnoj ponudi igara i vrhunskim kvotama za klađenje online.