Bosna i Hercegovina na Olimpijskim igrama 2024. u Parizu

Bosna i Hercegovina na Olimpijskim igrama 2024. u Parizu

Saznajte ko su predstavnici Bosne i Hercegovina na ljetnjim Olimpijskim igrama 2024. godine u Parizu i ko su bili predstavnici na svim igrama do sada.

Sigurni predstavnici BiH na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine biće plivačica Lana Pudar, kao i džudistkinje Larisa Cerić i Aleksandra Samardžić.

Bosna i Hercegovina je prvi put nastupila kao nezavisna država na Olimpijskim igrama u Barseloni 1992. godine sa 10 predstavnika, što je bio rekord koji je održan do 2016. godine kada je BiH imala 11 predstavnika u 5 sportova.

Olimpijske igre u Parizu 2024. godine neće biti one kada će rekord biti oboren, s obzirom da su učešće za sada obezbijedile samo 3 takmičarke. Pored njih, plasman još uvijek mogu očekivati trkač Amel Tuka, bacač kugle Mesud Pezar, trkač Abedin Mujezinović, plivač Jovan Lekić i Farah Oneščuk u streljaštvu, dok je taekvondista Nedžad Husić ispao u kvalifikacijama.

Formula online kladionica je za vas u nastavku pripremila nešto više o karijerama sigurnih i potencijalnih učesnika naše zemlje na igrama, kao i za sam kraj nešto više o istoriji učestvovanja Bosne i Hercegovine na dosadašnjim olimpijadama.

Registriraj_se
Sastavi_Tiket

maraton-trka

Lana Pudar - predstavnica BiH na Olimpijadi u plivanju

Lana Pudar je do nedavno bila jedini sigurni predstavnik Bosne i Hercegovine za Olimpijske igre, dok je konkurent u dvije discipline: 100m delfin i 200m delfin.

Lana Pudar je rođena 19. januara 2006. godine u Mostaru. Svoju plivačku karijeru započela je u “Klubu vodenih sportova Orka”, gdje su njeni treneri brzo prepoznali izuzetan i raskošan talenat. Lana je do sada postavila rekorde u svim disciplinama delfin stila i osvojila brojne medalje na međunarodnim takmičenjima.

Jedan od njenih prvih većih uspjeha bio je na Evropskom juniorskom prvenstvu 2021. godine u Rimu, gdje je osvojila zlato na 100 metara delfin, srebro na 50 i 200 metara delfin. Iste godine, na Olimpijskim igrama u Tokiju, zauzela je 19. mjesto u disciplini 100 metara delfin, što je bilo veliko iznenađenje, s obzirom na to da su je u klubu pripremali za Olimpijadu 2024. godine.

Godine 2022. Lana je nastavila da dominira, pa se u skladu sa tim na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti plasirala u finale trka na 100 i 200 metara delfin. Zauzela je osmo i šesto mjesto, uz obaranje državnog rekorda. 

Na Mediteranskim igrama iste godine osvoja zlatne medalje na 100 i 200 metara delfin, čime je postavila rekord Mediteranskih igara.

Njeni uspjesi su se nastavili i u 2023. godini, kada je na Evropskom juniorskom prvenstvu u Beogradu osvojila zlatne medalje u sve tri discipline delfin stila. Postavila je nove rekorde evropskih juniorskih takmičenja. 

Na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Izraelu osvojila je dvije zlatne medalje na 100 i 200 metara delfin, te srebrnu na 50 metara delfin.

Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine dodijelilo joj je priznanje za izuzetan doprinos razvoju sporta i afirmaciju zemlje, što samo potvrđuje njen značaj za bosanskohercegovački sport.

Larisa Cerić i Aleksandra Samardžić predstavnice u džudou 

Džudo je jedan od 4 sporta, uz plivanje, atletiku i streljaštvo, u kojima je Bosna i Hercegovina imala predstavnike na svakoj od Olimpijada na kojima je nezavisno nastupala od 1992. godine.

Ništa drugačije neće biti ni za Olimpijadu u Parizu, gdje Bosnu predstavljaju Larisa Cerić i Aleksandra Samardžić.

Larisa Cerić je BiH predstavljala i 2016. godine u Riju, kao i 2021. godine u Tokiju, gdje je na oba takmičenja svoje učešće na turniru završila u osmini finala. Jedan od motiva zbog kojih Larisa ima veliku želju da se ponovo nadmeće na Olimpijskim igrama, kao i da ovoga puta dođe do medalje, jeste i činjenica da se 2024. godine igre održavaju u Parizu, gradu u kome je ona osvojila svoju prvu zlatnu medalju u juniorskoj konkurenciji još davne 2009. godine, kao i prvu Grand slam medalju 2015.

Osim toga, ostvarila je i druge mnogobrojne uspjehe, među kojima su srebrna medalja na evropskom klupskom prvenstvu (Golden League) u Beču, dok je u više navrata bila izabrana za najboljeg sportistu BiH.

Aleksandri Samardžić je nastup na Olimpijadi u Parizu debitantski, ali ipak ima sasvim dovoljno iskustva na velikim turnirima. Takmičila se na brojnim juniorskim, evropskim i svjetskim takmičenjima, dok je osvajala bronze u organizacijama IJF Grand Slam 2016. i 2017. godine, kao i pod IJF Grand Prix takmičenjima 2016. i 2024. godine.  

Amel Tuka kao najzapaženiji bosanskohercegovački atletičar 

Amel Tuka je specijalizovan za trke na 800 metara, a za Olimpijske igre 2024. u Parizu se naporno pripremao u Južnoafričkoj Republici. Oporavljen od prošlogodišnjih povreda, Tuka trenira intenzivno sa ciljem postizanja vrhunske forme i plasmana na Olimpijadu. Plan je učešće na nekoliko atletskih mitinga prije Olimpijade radi provjere spremnosti i ispunjavanja potrebne norme.

Tuka je jedan od najuspješnijih bosanskohercegovačkih sportista svih vremena. Njegov lični rekord od 1:42.51 na 800 metara, postignut 2015. godine, bio je najbrži rezultat te godine na svijetu. Sa ovim rezultatom, on je treći najbrži bijelac svih vremena. 

Tuka je osvojio srebrnu medalju na Svjetskom prvenstvu 2019. u Dohi i bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu 2015. u Pekingu, čime je postao prvi Bosanac sa svjetskom medaljom u atletici.

Njegovi međunarodni uspjesi uključuju i bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu 2013, dvije pobjede na prestižnim mitinzima Dijamantske lige, i šesto mjesto na Olimpijadi 2021. godine. Osim sportskih postignuća, Tuka je diplomirani inženjer mašinstva i predsjednik Komisije olimpijaca Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine, gdje se zalaže za sistemsko finansiranje sporta. Amel Tuka je aktivan i u humanitarnom radu, promoviše zdrav život, rad i znanje. 

Mesud Pezer bacač kugle gotovo siguran učesnik Olimpijade

Mesud Pezer je bosanskohercegovački atletičar specijalizovan za bacanje kugle, poznat po svojim izuzetnim postignućima na nacionalnoj i međunarodnoj sceni. Rođen 27. avgusta 1994. godine u Zenici, član je Atletskog kluba Zenica. Pezer drži nacionalne rekorde Bosne i Hercegovine u bacanju kugle, sa 21,48 metara na otvorenom i 21,15 metara u dvorani.

Karijera Mesuda Pezera započela je značajnim rezultatima u mlađim kategorijama uz:

  • zlato na Evropskom prvenstvu za juniore 2013. godine u Rijetiju;
  • bronza sa Evropskog olimpijskog festivala mladih 2011;
  • bronza sa Mediteranskih igara 2018. godine. 

Na Olimpijskim igrama 2016. u Riju, Pezer je zauzeo 24. mjesto, dok je na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. završio na 11. mjestu sa hicem od 20,08 metara.

Na Svjetskom prvenstvu u dvorani 2018. godine u Birmingemu osvojio je peto mjesto, dok je na Evropskom dvoranskom prvenstvu 2019. u Glazgovu bio šesti. Na Evropskom prvenstvu 2018. u Berlinu završio je na 12. mjestu.

U 2024. godini, Pezer je nastavio sa izuzetnim nastupima kada osvaja zlatnu medalju na Balkanskom dvoranskom prvenstvu u Istanbulu i bronzanu medalju na Evropskom bacačkom kupu u Leiriji. Dva puta je postavljao seniorski dvoranski državni rekord, sa hicima od 21,22 i 21,42 metara.

 

Pezer je gotovo siguran učesnik Olimpijskih igara u Parizu 2024, zahvaljujući svojim rezultatima i poziciji na svjetskoj rang listi, gdje se nalazi među top 20 bacača kugle. 

Abedin Mujezinović kao iskusan trkač na 800m 

Abedin Mujezinović je bosanskohercegovački atletičar specijalizovan za trku na 800 metara. Rođen je 2. juna 1993. godine u Zenici, a član je Atletskog kluba Sarajevo, gdje mu je trener Gianni Ghidini. Njegov lični rekord na 800 metara iznosi 1:45.32, a postavljen je 14. jula 2023. godine u Italiji.

Mujezinović je osvojio bronzanu medalju na Mediteranskim igrama 2018. godine u Taragoni. Takođe, ima zlato sa Balkanskog prvenstva iz 2017. godine u Novom Pazaru i 2022. godine u Istanbulu, kao i više bronzanih medalja sa različitih takmičenja, uključujući Balkanske dvoranske šampionate.

Na Svjetskim atletskim prvenstvima je nastupao 2022. i 2023. godine. Njegovi nastupi na međunarodnim mitinzima donijeli su mu nekoliko impresivnih rezultata, kao što je recimo šesto mjesto na Međunarodnom mitingu u Asti 2024. godine sa vremenom 1:45.86, što ga je približilo olimpijskoj normi za Pariz.

Njegov drugi najbolji rezultat na 800 metara, 1:45.61, postigao je 6. septembra 2023. godine u italijanskom gradu Rovereto.

Tokom 2024. godine, Abedin je nastavio sa dobrim rezultatima, dok svoju formu potvrđuje pred Evropsko prvenstvo u Rimu. Njegovi nastupi u Italiji i drugim evropskim gradovima pokazali su da je na dobrom putu da ispuni olimpijsku normu za Pariz 2024, koja iznosi 1:44.70.

plivanje-trka

 

Jovan Lekić je vrhunski mladi plivač

Jovan Lekić je rođen u Banja Luci i jedan je od najboljih bosanskohercegovačkih plivača. Trenutno studira i pliva na Univerzitetu Luizijana u SAD, gdje je već u prvoj sezoni oborio univerzitetski rekord na 500 jardi slobodno. 

Njegova karijera počela je u Plivačkom klubu "Mladost", a kasnije je prešao u "APK 22. April". Lekić je osvojio ogroman broj medalja na raznim međunarodnim takmičenjima i drži oko trideset nacionalnih rekorda u različitim uzrasnim kategorijama.

Lekić je postao poznat 2021. godine kada na Evropskom prvenstvu za juniore u Rimu osvaja srebrnu medalju na 400 i bronzanu na 200 metara slobodno. Međutim, njegova karijera je pretrpjela udarac kada je bio suspendovan zbog pozitivnog doping testa na higenamin. Naknadno je utvrđeno da je supstanca bila prisutna u suplementu koji je konzumirao nenamjerno. Zahvaljujući žalbi na Međunarodnom sudu za sportsku arbitražu (CAS), kazna mu je smanjena sa dvije godine na šest mjeseci.

Lekić se vratio plivanju i nastavio sa izuzetnim rezultatima. Na Državnom prvenstvu Bosne i Hercegovine osvojio je titulu prvaka u četiri discipline. Njegov prelazak u SAD omogućio mu je bolje uslove za trening i školovanje. Nedavno je postao prvi plivač iz BiH koji je nastupio na NSAA takmičenju prve divizije, čime je dodatno potvrdio svoj talenat i posvećenost.

Lekić se nada da će svojim nastupima obezbijediti plasman na Olimpijske igre u Parizu 2024. godine. 

Farah Oneščuk kao još jedna od potencijalnih učesnica Olimpijade

Farah Oneščuk se bavi streljaštvom, rođena je 22. jula 2002. godine u Sarajevu, a svoju karijeru je započela dosta rano. Specijalizovala se za vazdušnu pušku na 10 metara i malokalibarsku pušku na 50 metara, a član je kluba “Sarajevo”.

Jedan od njenih najvećih uspjeha je osvajanje zlatne medalje na Evropskom prvenstvu za juniore u disciplini vazdušne puške na 10 metara. Pored Evropskog prvenstva, takmičila se i na Svjetskim prvenstvima za juniore, Balkanskim prvenstvima i drugim značajnim turnirima.

Farah Oneščuk je prepoznata i po svom doprinosu promovisanju streljaštva u Bosni i Hercegovini. Aktivna je u lokalnoj zajednici i često učestvuje u događajima i radionicama koje imaju za cilj popularizaciju ovog sporta među mladima.

Njen cilj je da nastavi sa osvajanjem medalja na međunarodnim takmičenjima i da se kvalifikuje za Olimpijske igre, gdje bi imala priliku da predstavlja svoju zemlju na najvećoj sportskoj pozornici. 

Bosna Olimpijske igre kroz istoriju

Na pomen Olimpijade kroz razgovor sa ljudima sa ovih prostora, Zimske olimpijske igre svakako su prva asocijacija. Održane su 1984. u Sarajevu, od 8. do 19. februara. Bile su to 14. Zimske olimpijske igre i prve koje su održane u jednoj socijalističkoj zemlji.

Sarajevo je izabrano za domaćina 1978. godine, pobijedivši japanski Sapporo i švedski Göteborg. Organizacija Zimskih olimpijskih igara bila je ogromna čast i izazov za Jugoslaviju. Infrastruktura je značajno unaprijeđena, izgrađeni su novi sportski objekti kao što su olimpijska borilišta na Bjelašnici, Jahorini, Igmanu i Trebeviću, kao i olimpijsko selo u Sarajevu.

Ceremonija otvaranja na Zimskim olimpijskim igrama održana je na stadionu Koševo (danas Olimpijski stadion "Asim Ferhatović-Hase"). Ceremonija je bila spektakularna, sa bogatim kulturnim programom koji je prikazao jugoslovensku tradiciju i multikulturalnost.

Olimpijske igre Sarajevu, ali i cijeloj Jugoslaviji bile su veliki uspjeh i ostale su upamćene po toploj i prijateljskoj atmosferi. Ove igre su značajno doprinijele međunarodnom ugledu Jugoslavije i postavile su standard za buduće domaćine Zimskih olimpijskih igara.

BiH je kao samostalna država nastupila na Olimpijadi prvi put 1992. godine, dok u nastavku možete vidjeti ko su sve bili predstavnici BiH na Olimpijskim igrama od ovog prvog samostalnog pojavljivanja, pa sve do Tokija 2021:

  • Barselona 1992. predstavnici:
    • Zlatan Saračević - bacanje kugle;
    • Mirsada Burić - atletika;
    • Aleksandar Đurić - kanu;
    • Mirjana Horvat - streljaštvo na 10m i 50m vazdušna puška;
    • Draga Mustapić - bacanje kugle;
    • Kada Delić - brzo hodanje na 10km;
    • Anja Margetić - plivanje na 100m i 200m leptir;
    • Janko Gojković - plivanje na 100m i 200m leptir;
    • Vlado Paraždik - džudo;
    • Mehmed Skender - dizanje tegova.
  • Atlanta 1996. predstavnici:
    • Islam Đugum - maraton;
    • Kada Delić - brzo hodanje na 10km;
    • Samir Karabašić - kanu;
    • Davor Vlaškovac - džudo do 71kg;
    • Nedžad Fazlija - streljaštvo;
    • Janko Gojković - plivanje;
    • Dijana Kvesić - plivanje;
    • Tarik Hodžić - stoni tenis;
    • Fahrudin Hodžić - rvanje;
  • Sidnej 2000. predstavnici:
    • Đuro Kodžo - maraton;
    • Željko Petrović - maraton;
    • Elvir Krehmić - skok u vis;
    • Dijana Kojić - trka na 400m;
    • Arijana Jaha - džudo do 52kg;
    • Nedžad Fazlija - streljaštvo;
    • Zoran Novaković - streljaštvo;
    • Janko Gojković - plivanje;
    • Željko Panić - plivanje;
  • Atina 2004. predstavnici:
    • Jasmin Salihović - trka na 800m;
    • Jasminka Guber - trka na 1500m;
    • Emir Šarganović - kanu;
    • Amel Mekić - džudo;
    • Nedžad Fazlija - streljaštvo;
    • Željko Panić - plivanje 100m slobodni stil;
    • Srđan Miličević - stoni tenis;
    • Zoran Prerad - taekvondo;
    • Mervana Jugić-Salkić - tenis;
  • Peking 2008. predstavnici:
    • Hamza Alić - bacanje kugle;
    • Lucija Kimani - maraton;
    • Amel Mekić - džudista;
    • Nedžad Fazlija - streljaštvo;
    • Nedim Nišić - plivanje;
  • London 2012. predstavnici:
    • Kemal Mešić - bacanje kugle;
    • Lucija Kimani - maraton;
    • Amel Mekić - džudo;
    • Nedžad Fazlija - streljaštvo;
    • Ensar Hajder - plivanje;
    • Ivana Ninković - plivanje;
  • Rio de Žaneiro 2016. predstavnici:
    • Amel Tuka - trka 800m;
    • Hamza Alić - bacanje kugle;
    • Kemal Mešić - bacanje kugle;
    • Mezut Pezer - bacanje kugle;
    • Lucija Kimani - maraton;
    • Larisa Cerić - džudo;
    • Tatjana Đekanović - streljaštvo;
    • Mihajlo Čeprkalo - plivanje;
    • Amina Kajtaz - plivanje;
    • Damir Džumhur - tenis;
    • Mirza Bašić - tenis;
  • Tokio 2020. predstavnici:
    • Nedžad Husić - taekvondo;
    • Amel Tuka - atletika;
    • Mesud Pezer - džudo;
    • Larisa Cerić - džudo;
    • Tatjana Đekanović - streljaštvo;
    • Emir Muratović - plivanje;
    • Lana Pudar - plivanje.

Kada je u pitanju Bosna Olimpijske igre su takmičenje na kome naši predstavnici još uvijek nisu došli do jedne od medalja, pa se nadamo da će stanje biti promijenjeno nakon Pariza. Takođe, vaša Formula je pripremila sjajne kvote za uživo klađenje i klađenje prije početka meča, tako da uz malo sreće možete “naplatiti” svoje praćenje i poznavanje sporta.

Registrirajte nalog na Formuli i u svakom trenutku uživajte u odličnoj ponudi igara i vrhunskim kvotama za klađenje online.