Balkanski navijači - nazivi navijačkih grupa na Balkanu
Balkanski navijači su poznati po strastvenom navijanju. Djeluju kroz razne navijačke grupe, a najpoznatije su navijačke skupine u BiH, hrvatske navijačke skupine, navijačke grupe u Srbiji, kao i Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori.
Formula online kladionica obradila je detaljno navijačku scenu za svaku od ovih 5 zemalja bivše Jugoslavije, gdje su se redovno igrali i neki najveći nogometni derbiji na svijetu.
Prije samog teksta otkrijte najbolje kvote za klađenje na nogomet, a pored toga imamo i odličnu ponudu igara, kakav je na primjer grčki kino.
Navijačke skupine u BiH
Navijačke skupine u BiH možda danas nisu na svom vrhuncu, u skladu sa nogometnim rezultatima, no povijest pojedinih klubova iz vremena velike Jugoslavije ne može biti ignorirana. Zato smo pomenuli 8 najznačajnijih navijačkih skupina u Bosni i Hercegovini.
Poskoci Posuše
- Grad/Regija: Posušje
- Godina osnivanja: 2001.
- Broj članova: Stotine
- Prijateljstva: Povezani sa drugim hrvatskim navijačkim grupama u Bosni i Hercegovini.
Poskoci Posuše su navijačka grupa koja strastveno podržava HŠK Posušje, kao i HKK Posušje. Svoje ime su dobili 2001. godine, tijekom utakmice protiv nogometnog kluba iz Čapljine.
Prije nego što su postali Poskoci, navijači su bili poznati kao Torcida Posušje, jer su smatrani dijelom šire grupe splitskog Hajduka – Torcida Split. Uprkos promjeni imena, zadržali su bliske veze sa splitskim klubom, ali su razvili i svoj jedinstveni identitet, postajući simbol podrške sportu u Posušju.
Poskoci Posuše su prepoznatljivi po energičnoj atmosferi koju stvaraju na tribinama i posvećenosti svojim lokalnim klubovima.
Red Army Mostar – navijačka grupa FK Velež
- Grad/Regija: Mostar
- Godina osnivanja: 1988.
- Broj članova: Više tisuća
- Prijateljstva: Bliski odnosi sa Hordama Zla iz Sarajeva, a često se povezuju sa huliganima iz drugih gradova Bosne i Hercegovine.
- Slogani: "Mostar u srcu, Velež do groba!" i "Prestati nećemo nikada."
Red Army Mostar je navijačka grupa fudbalskog kluba FK Velež Mostar, osnovana 1981. godine nakon osvajanja prvog Kupa Jugoslavije, kada je Velež savladao Željezničar rezultatom 3:2 na stadionu Marakana pred više od 40.000 gledatelja.
Prvobitno poznata kao Crveni šejtani, grupa je preimenovana u Red Army nakon osvajanja drugog Kupa Jugoslavije 1986. godine, kada je Velež pobijedio Dinamo Zagreb sa 3:1.
Tijekom 1980-ih, Red Army je postao simbol multietničnosti Hercegovine, a FK Velež je imao navijače širom regiona, uključujući gradove kao što su Konjic, Čapljina, Travnik, Tuzla i Dubrovnik. Grupa je bila poznata po velikoj podršci, a primjer za to je dolazak čak 8.000 navijača na utakmicu Hajduk-Velež u Splitu, što govori o njihovoj posvećenosti. Tijekom jugoslovenskog perioda, grupa je bila izuzetno masovna i privlačila je navijače svih nacionalnosti.
Nakon rata grad Mostar je podijeljen na dva dijela: istočni (pretežno bošnjački) i zapadni (više hrvatski). FK Velež je morao da napusti svoj stari stadion na zapadnoj strani grada, koji je dodijeljen klubu HŠK Zrinjski.
Rivalitet između Red Army i navijača Zrinjskog, grupe Ultras, postao je izražen zbog različitih političkih i etničkih stavova. Red Army je pretežno lijevo orijentisana i multietnička, dok je Ultras desno orijentisana i povezana s hrvatskim nacionalizmom.
Danas Red Army okuplja uglavnom navijače iz Mostara, ali i iz gradova poput Ilidže, Konjica, Jablanice, Čapljine i Stoca.
Iako posjeta stadionima nije kao u prošlosti, grupa i dalje organizira spektakularne koreografije i podržava FK Velež na domaćim i gostujućim utakmicama. Utakmice protiv Zrinjskog često su napete i prate ih visoki stupanj rivaliteta, koji odražava političku i društvenu podjelu u Mostaru.
BHFanaticos (BHF) – navijači reprezentacije BiH
- Naziv grupe: BHFanaticos
- Grad/Regija: Bosna i Hercegovina (članovi širom zemlje i dijaspore)
- Godina osnivanja: 2000.
- Broj članova: Više tisuća
- Prijateljstva: fokusirani na podršku reprezentacijama Bosne i Hercegovine, bez formalnih veza s drugim navijačkim grupama.
- Slogani: "Za jedinu domovinu!" i "Mi smo Bosna i Hercegovina!"
BHFanaticos (BHF) je navijačka organizacija koja okuplja strastvene podržavatelje sportskih reprezentacija Bosne i Hercegovine. Osnovana 2000. godine, ova grupa organizirano prati bosanskohercegovačke sportaše na raznim domaćim i međunarodnim natjecanjima, pružajući im glasnu i srčanu podršku s tribina.
Većina članova dolazi iz same Bosne i Hercegovine, dok značajan dio čine navijači iz zemalja Zapadne Europe, gdje bosanskohercegovačka dijaspora ima snažno prisustvo.
Njihova energija i brojnost posebno dolaze do izražaja na važnim utakmicama, gdje pjesmama, zastavama i koreografijama stvaraju nezaboravnu atmosferu koja inspirira sportaše i ostavlja snažan dojam na protivnike.
BH Fanaticosi predstavljaju mnogo više od navijača – oni su simbol podrške, zajedništva i ljubavi prema Bosni i Hercegovini, bez obzira na granice.
Ultras Zrinjski – Skupina Ultras Mostar
- Grad/Regija: Mostar
- Godina osnivanja: 1994.
- Broj članova: Više od tisuću
- Prijateljstva: Dobre veze sa hrvatskim navijačkim grupama, naročito sa Torcidom iz Splita.
Ultrasi Mostar su organizirana navijačka grupa HŠK Zrinjski iz Mostara, osnovana 1993. godine. Njihov naziv, inspirisan europskim navijačkim trendovima, simbolizira strast i odanost klubu.
Grupa je prepoznatljiva po spektakularnim koreografijama, bakljadama i energičnom navijanju.
Organizacija grupe počela je tijekom ratnih godina, kada je Zrinjski igrao prijateljske utakmice u Imotskom i Širokom Brijegu.
Prvo značajno okupljanje Ultrasa zabilježeno je na finalu Kupa Herceg-Bosne 1994. godine, gdje je na zapadnoj tribini istaknut prvi transparent s natpisom "Ultras". Nakon toga, započinje nova era organiziranog navijanja za Zrinjski.
Godine 1997. održana je prva Skupština kluba navijača, okupljajući preko 400 članova. Tada su formirane podgrupe poput "Zrinjevci", koje su bile prisutne na svim važnim utakmicama širom Hercegovine i Bosne i Hercegovine.
Već 1998. godine Ultrasi postaju prva navijačka grupa iz Hercegovine koja je organizirano prešla ratnu granicu, podržavajući Zrinjski na utakmici u Sarajevu.
Početkom 2000-ih, Ultrasi Zrinjski su doživjeli procvat. Klub je te godine osigurao plasman u europski Intertoto Kup. Na utakmici protiv švedske Vastra Frolunde u Mostaru okupilo se preko 7.000 gledatelja, od čega 2.500 Ultrasa, koji su priredili spektakularnu bakljadu. Iako Zrinjski nije uspio da prođe u narednu rundu, podrška Ultrasa ostala je nepromijenjena.
Godine 2005. Zrinjski osvaja prvu titulu državnog prvaka, što je izazvalo višednevnu proslavu u Mostaru. Posljednje kolo te sezone donijelo je jednu od najimpresivnijih bakljada u povijesti Bosne i Hercegovine, sa preko 400 baklji oko stadiona. Ovaj događaj prikazan je i na Eurosportu, što je donijelo međunarodnu prepoznatljivost grupi.
Ultrasi podržavaju Zrinjski na domaćim i gostujućim utakmicama širom regiona, uključujući Sarajevo, Tuzlu, Banja Luku i Široki Brijeg. Njihove koreografije, bakljade i pjesme simbolizuju ljubav prema klubu i gradu Mostaru. I dalje su jedan od najvažnijih stubova Zrinjskog, nastavljajući tradiciju koja traje tri decenije.
Škripari Široki Brijeg 1996
- Grad/Regija: Široki Brijeg
- Godina osnivanja: 1996.
- Broj članova: Oko tisuću
- Prijateljstva: Dobre veze sa Torcidom iz Hrvatske, kao i sa Ultrasima iz Mostara.
Škripari su organizirana navijačka grupa koja pruža podršku nogometnom i košarkaškom klubu Široki Brijeg. Njihova priča počinje 9. septembra 1996. godine, kada su navijači odlučili da usvoje naziv inspirisan povijesnim križarima.
Ove grupe otpora, poznate kao škripari, pružale su gerilski otpor novoj komunističkoj vlasti nakon 1945. godine, skrivajući se u nepristupačnim kamenim škripinama.
Izbor ovog imena bio je simbol otpora i slobode, ali je takođe nosio rizike. U godinama poslije Drugog svjetskog rata, poistovjećivanje sa škriparima često je značilo suočavanje s policijom, prijetnjama i kaznama.
Uprkos tome, navijači Širokog Brijega su u čast ovih boraca odlučili da svoju grupu nazovu po njima.
Škripari su poznati po snažnoj povezanosti sa navijačima HŠK Zrinjski iz Mostara, grupom Ultras Mostar, a njihova bratska veza simbolizuje blisku saradnju i podršku između klubova.
Danas su Škripari prepoznatljivi ne samo po svom energičnom navijanju, već i po vrijednostima koje prenose – slobodi, zajedništvu i lokalnom ponosu.
Manijaci 1987 – Ko su Manijaci Sarajevo
- Grad/Regija: Sarajevo
- Godina osnivanja: 1987.
- Broj članova: Više tisuća
- Prijateljstva: Povezani sa Red Army navijačima iz Mostara i drugim grupama u BiH.
Manijaci Željezničar su organizirana navijačka grupa istoimenog fudbalskog kluba iz glavnog grada Bosne i Hercegovine. Skupina je osnovana 1987. godine.
Njihova baza je južna tribina stadiona Grbavica, a prepoznatljivi su po svom sloganu: "Željezničar za život cijeli". Grupa okuplja strastvene navijače, a među njima su i podgrupe poput Blue Tigers, Joint Union, Urban Corps, Curva Sud i Vendetta.
FK Željezničar je tokom jugoslovenskog perioda uživao podršku radničke klase Sarajeva i navijača širom Jugoslavije.
Iako su prolazili kroz izazovne periode, poput ispadanja u Drugu ligu 1976. godine, podrška navijača nije jenjavala – prosječna posjeta na stadionu Grbavica bila je oko 10.000 gledalaca. Najveći uspjeh kluba bio je plasman u polufinale UEFA Kupa u sezoni 1984/85, kada je klub privukao navijače iz cijele Bosne i Hercegovine.
Osnivanje Manijaka 1987. označilo je početak modernog, organiziranog navijanja za FK Željezničar. Grupa se brzo istakla svojom odanošću i energijom na utakmicama, ne samo u Sarajevu, već i širom bivše Jugoslavije.
Tijekom rata u Bosni i Hercegovini, stadion Grbavica je pretrpio ozbiljna oštećenja, a mnogi članovi Manijaka priključili su se Armiji Republike Bosne i Hercegovine.
Jedan od osnivača grupe, Dževad Begić Đilda, poginuo je pokušavajući da spasi ranjenog civila. Njegovo ime se često spominje na stadionu kao simbol hrabrosti i odanosti.
Poslije rata, 2. maja 1996. godine, FK Željezničar je odigrao prvu utakmicu na obnovljenom stadionu Grbavica. Na ovom emotivnom susretu protiv FK Sarajeva, pred 20.000 gledatelja, rezultat je bio 1:1. Ovaj datum ostao je jedan od najvažnijih za navijače.
Zanimljivo je da Manijaci imaju malu navijačku grupu čak i u argentinskom gradu Mar del Plata. Vođa grupe, Marcelo Torre, zaljubio se u FK Željezničar nakon što je upoznao djevojku iz Sarajeva.
Grupa danas okuplja osam članova, strastvenih prema Željezničaru, bez obzira na to što podržavaju suparničke klubove poput Boca Juniors i River Plate.
Poznati navijači Željezničara su Mladen Vojičić Tifa, Davorin Popović, Zdravko Čolić, Goran Bregović, Nele Karajlić, Sejo Sexon, Branko Đurić, Zenit Đozić, Senad Bašić, Benjamin Filipović, Milan Pavlović, Željko Komšić, Gradimir Gojer, Alija Behmen, Nedžad Branković, Aleksandar Hemon, Miljenko Jergović, Zuko i Damir Džumhur, Edin Džeko, Miralem Pjanić, Haris Medunjanin, Ervin Zukanović, Ibrahim Šehić, Edin Višća, Ermin Zec, Ivica Osim, Amar Osim, Mehmed Baždarević, Nihad Đedović, Almir Čehajić, Enes Begović, Nihad Alibegović.
Borac Lešinari 1987 (Vultures Banja Luka) – Lešinari Banja Luka
- Grad/Regija: Banja Luka
- Godina osnivanja: 1987.
- Broj članova: Stotine do tisuću
- Prijateljstva: Dobre veze sa Firmašima iz Novog Sada (Srbija) i lokalnim navijačima u Republici Srpskoj.
Lešinari Banja Luka su organizirana navijačka grupa FK Borac Banja Luka, osnovana 1987. godine.
Njihov prvi transparent sa natpisom Vultures pojavio se 18. novembra iste godine na utakmici protiv FK Vojvodine, a od tada su postali simbol strastvenog navijanja za sportske klubove iz porodice Borca, uključujući nogometni, košarkaški i rukometni klub.
Tijekom kasnih 1980-ih, Lešinari su pratili Borac širom Jugoslavije, uključujući masovne odlaske u Osijek, Sarajevo, Ljubljanu i Beograd. Njihova podrška bila je posebno izražena tokom osvajanja Kupa Jugoslavije 1988. godine, što je dodatno uvećalo popularnost grupe.
Tijekom rata u Bosni i Hercegovini, mnogi članovi grupe su se priključili Vojsci Republike Srpske, a navijačka aktivnost se potpuno ugasila. Nakon rata, Lešinari su obnovili svoju aktivnost, ističući se podrškom Borcu tokom finala Kupa Republike Srpske i europskih natjecanja u košarci i rukometu.
Lešinari predstavljaju jednu od najpoznatijih navijačkih grupa u Bosni i Hercegovini. Prate FK Borac na domaćem i gostujućem terenu, uključujući utakmice u Premijer ligi BiH i europskim kupovima. Od 2017. godine, grupa je prešla na sjevernu tribinu Gradskog stadiona u Banja Lucii, gdje organizuje masovne koreografije i podršku.
U sezoni 2024/2025, FK Borac ostvaruje značajan uspjeh plasmanom u Ligu konferencija. Borac je ostvario pobjedu od 1:0 protiv APOEL-a u gostima, dok su utakmice protiv Panathinaikosa na domaćem terenu i Ferencvárosa u gostima završene neriješenim rezultatom. Ovi rezultati dodatno su osnažili entuzijazam među navijačima.
Lešinari su prepoznatljivi po paroli: "Ništa nas nije slomilo, ništa nas neće slomiti". Imaju bliske odnose sa navijačkom grupom Firma iz Novog Sada, što dodatno jača njihovu reputaciju na regionalnom nivou.
Grupa i dalje održava visoku energiju na tribinama, ponosno predstavljajući grad i klub.
Horde Zla 1987 – Navijačka skupina Horde Zla Sarajevo
- Grad/Regija: Sarajevo
- Godina osnivanja: 1987.
- Broj članova: Više tisuća
- Prijateljstva: Čvrsti odnosi sa Red Army Mostar, zajednički nastupi i povezivanje na velikim utakmicama.
Horde Zla Sarajevo, osnovane 1987. godine, predstavljaju organiziranu navijačku grupu FK Sarajevo. Sjedište grupe je na sjevernoj tribini stadiona Asim Ferhatović Hase, a poznati su po energičnoj podršci i upečatljivom logotipu inspirisanom stripom Zagor. Pored nogometa, Horde Zla podržavaju i košarkaški klub KK Bosna Royal i rukometni klub RK Bosna Sarajevo, čineći tzv. Bordo porodicu.
Od osnivanja FK Sarajevo 1946. godine, klub je privukao veliku bazu navijača, prvenstveno iz centra Sarajeva. Iako su ih rivali FK Željezničara nazivali "Pitarima", što je prvobitno nosilo pežorativan ton, Horde Zla su kroz godine postale simbol radničke klase i lojalnosti klubu.
Prve konture organiziranog navijanja nastale su 1950-ih, a grupa je formalno dobila ime 1987. godine. Inspirisani ultras kulturom, članovi Horde Zla su uveli novi stil podrške, uključujući koreografije i masovne odlaske na utakmice širom Jugoslavije.
Krajem 1980-ih, Horde Zla bile su među pet najvećih navijačkih grupa u zemlji, zajedno sa Delijama, Grobarima, Torcidom i Bad Blue Boysima.
Tijekom rata u Bosni i Hercegovini, mnogi članovi Horde Zla priključili su se odbrani Sarajeva, a njihova sjećanja i doprinos obilježeni su spomen-pločom na sjevernoj tribini stadiona.
Nakon rata, grupa je obnovila aktivnost i sudjelovala u nezaboravnim utakmicama, uključujući derbije sa FK Željezničarom.
Danas, Horde Zla prate FK Sarajevo u domaćoj Premijer ligi BiH i europskim natjecanjima. Grupa je poznata po svojoj energiji, ali i sukobima sa rivalskim grupama i policijom, od kojih su neki završavali nasilnim incidentima.
Pored nogometa, Horde Zla podržavaju KK Bosna Royal i RK Bosna Sarajevo, naglašavajući zajedničke vrijednosti i povijesti.
Robijaši Zenica – Sve o navijačkoj skupini Robijaši 1988
- Grad/Regija: Zenica
- Godina osnivanja: 1988.
- Broj članova: Više od tisuću
- Prijateljstva: U prijateljskim odnosima sa navijačima iz Sarajeva (Horde Zla), često ujedinjeni protiv zajedničkih protivnika.
Robijaši Zenica su organizirana navijačka grupa fudbalskog kluba NK Čelik Zenica, osnovana 1988. godine. Ime su dobili po zeničkom Kazneno-popravnom domu (KPD), inspirisani idejom da se navijačima kluba konačno dodijeli jedinstven i prepoznatljiv identitet.
Prije nego što su postali Robijaši, navijačka grupa je prolazila kroz različite faze. U početku su se zvali Čelikovci, a potom su, zbog industrijskog karaktera Zenice i rada u željezari, preuzeli ime Smogovci. Kasnije su usvojili nazive poput Steelers, HZČ (Huligani Zeničkog Čelika) i Čelzi, ali nijedno od tih imena nije trajno zaživjelo.
Usvajanjem imena Robijaši 1988, grupa je stekla svoj današnji identitet, koji simbolizira povezanost sa gradom i klubom, ali i odanost koja traje bez obzira na izazove, Robijaši Zenica predstavljaju jednu od najpoznatijih navijačkih grupa u Bosni i Hercegovini, sa tradicijom koja traje više od tri decenije.
Jasno je potpuno da su skupine u BiH danas razvijene i da ovi balkanski navijači i te kako znaju da budu 12. igrač. Navijačka scena u Bosni i Hercegovini je vrlo razvijena, a dodatno je podgrijana trima entitetima koji žive u granicama države.
Zanimljivo je pomenuti i da najvažnije utakmice u BiH sudi Irfan Peljto, poznati europski sudac.
Hrvatske navijačke skupine – Najveće navijačke skupine Hrvatska
Hrvatske navijačke skupine zaista zavrjeđuju posebnu pažnju, jer je Hrvatska u posljednjih 30 godina dokazala da je nogometna nacija, a tri puta su zamalo postali svjetski prvaci u nogometu.
Zato smo obradili čak 11 navijačkih grupa u Hrvatskoj.
Navijači Dinamo Zagreb – ko su Bed Blu Bojsi
- Grad/Regija: Zagreb, Hrvatska
- Godina osnivanja: 1986.
- Broj članova: Tisuće članova širom Hrvatske i dijaspore.
- Prijateljstva: nemaju zvanična prijateljstva s drugim navijačkim grupama, ali njeguju rivalstva s Torcidom (Hajduk Split) i Armadom (Rijeka).
- Napomena: Bad Blue Boys su poznati po svojoj nepokolebljivoj podršci Dinamu i oštrom protivljenju Zdravku Mamiću, koga smatraju odgovornim za mnoge probleme u klubu.
Bad Blue Boys (BBB Dinamo Zagreb) predstavljaju navijačku grupu zagrebačkog Dinama, osnovanu 17. marta 1986. godine. Inspiraciju za naziv pronašli su u filmu Bad Boys, a zaštitni znak grupe postao je buldog, koji se često vidi na Maksimiru.
Himna „Dinamo ja volim“ simbolizira privrženost klubu, dok najvatreniji članovi zauzimaju sjevernu tribinu stadiona Maksimir.
Od prvih dana, BBB ultras su bili prepoznatljivi po svom strastvenom bodrenju Dinama. Osnivanje podružnica širom Zagreba i Hrvatske obezbijedilo je konstantan rast broja članova. Tijekom 1990-ih, BBB Ultras su se istakli kako svojom podrškom klubu, tako i kroz istaknutu ulogu u političkim i društvenim promjenama.
Jedan od ključnih trenutaka u povijesti grupe dogodio se 13. maja 1990. godine, kada su se sukobili s milicijom tijekom nereda na utakmici Dinamo – Crvena zvezda.
Ovaj incident ostao je simbol borbe za hrvatsku nezavisnost u očima mnogih pripadnika BBB-a.
Tijekom rata u bivšoj Jugoslaviji, mnogi članovi Bad Blue Boysa sudjelovali i su u odbrani Hrvatske. Nakon rata, grupa je usmjerila svoju energiju na borbu za povratak imena Dinamo, suprotstavljajući se promjeni u "HAŠK Građanski" i "Croatia".
Ovaj period obilježen je peticijama, protestima i sukobima s upravom kluba, ali je na kraju rezultirao vraćanjem imena Dinamo 2000. godine.
BBB Dinamo Zagreb su danas sinonim za nepokolebljivu podršku Dinamu, kako na domaćim, tako i na gostujućim utakmicama.
Njihov stil navijanja kombinira engleski i italijanski pristup, uz korišćenje pirotehnike i spektakularnih koreografija. Iako su prošli kroz turbulentne periode, ostali su jedna od najpoznatijih i najorganizovanijih navijačkih grupa u regionu.
Bad blue boysi su mnogo više od samo neke grupe – predstavljaju subkulturu koja njeguje pripadnost klubu i zajednici. Njihova istorija, iako ispunjena izazovima, pokazuje istrajnost i odlučnost u očuvanju identiteta Dinama i Bad Blue Boysa.
Inače, Dinamo Zagreb u posljednjih 15 godina stvara ozbiljne igrače. Pomenimo samo Luku Modrića, osvajača Zlatne lopte u vrijeme kada su igrali najbolji strijelci španjolske lige svih vremena. Ili posljednji veliki transfer – kada je Joško Gvardiol otišao u Manchester City.

Torcida Split – Navijači Hajduka iz Splita
- Grad/Regija: Split
- Godina osnivanja: 1950.
- Broj članova: više tisuća
- Prijateljstva: bliski odnosi sa Škriparima (Široki Brijeg) i Ultrasima Zrinjskog iz Bosne i Hercegovine.
- Napomena: Smatra se najstarijom organiziranom navijačkom grupom u Europi.
Torcida Split, navijačka grupa Hajduk Split Torcida, osnovana je 28. oktobra 1950. godine, što je čini najstarijom organiziranom grupom te vrste u Europi.
Njihov slogan "Hajduk živi vječno" simbolizira nepokolebljivu odanost klubu kroz decenije, uprkos promjenama država i liga.
Torcida Hajduk se okuplja na sjevernoj tribini stadiona Poljud, gdje strastvenim bodrenjem prate Hajduk na svim utakmicama, kako domaćim, tako i međunarodnim.
Grupa je poznata po spektakularnim koreografijama, pjesmama i isticanju simbola Hajduka, uključujući crveno-plavu maramu sa slovom "H".
Inspirisana brazilskim navijačkim grupama, osnivani su uoči utakmice sa Crvenom Zvezdom, kada je Hajduk pobijedio 2:1 i osvojio prvenstvo bez poraza. To je i dan danas rekord.
Tijekom godina, grupa je prošla kroz zabrane i izazove, ali je uvijek zadržala svoj identitet.
U periodu hrvatskog osamostaljenja, Torcida je igrala značajnu ulogu u izražavanju nacionalnog identiteta, dok su mnogi članovi sudjelovali u Domovinskom ratu. Na Poljudu postoji spomen-ploča posvećena članovima grupe poginulim za nezavisnost Hrvatske.
Danas, Torcida navijači imaju ogranke širom Hrvatske i svijeta, uključujući zemlje sa velikom hrvatskom dijasporom poput Australije, Kanade i Njemačke.
Njihova prisutnost i podrška Hajduku su neizostavni dio identiteta kluba, dok svojim koreografijama, pjesmama i energijom inspirišu navijače svih generacija.
Uvijek vjerni
- Grad/Regija: Zagreb (nacionalni navijači Hrvatske reprezentacije)
- Godina osnivanja: 2008.
- Broj članova: Tisuće
- Prijateljstva: podržavaju sve hrvatske reprezentacije, često neutralni prema lokalnim klubovima.
Udruga navijača "Uvijek vjerni" je glavna organizacija fanova hrvatske nogometne reprezentacije. Broji 10-ak hiljada aktivnih članova širom zemlje, ali i svijeta.
Osnovana 2008. godine na inicijativu Hrvatskog nogometnog saveza (HNS), ova udruga okuplja strastvene navijače reprezentacije pod zajedničkim ciljem – podrška nacionalnom timu. Osnivač udruge je Kruno Grlević.
U početnim godinama, "Uvijek vjerni" bilježi značajan rast, privlačeći između 10.000 i 20.000 članova.
Međutim, oko 2015. godine dolazi do problema unutar organizacije, predsjednik uskoro postaje Ilija Perković, a sve to je postepeno dovelo do smanjenja broja članova i pada aktivnosti.
Uprkos tome, udruga ostaje prepoznatljiv simbol zajedništva i strasti prema hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji.
Demoni Pula – sve o nazivu Demoni Istra
- Grad/Regija: Pula
- Godina osnivanja: 1992.
- Broj članova: Stotine
- Prijateljstva: Veze sa lokalnim grupama u Istri i šire.
- Napomena: Podrška za NK Istru 1961.
Demoni Pula su organizirana navijačka grupa nogometnog kluba NK Istra 1961, osnovana 28. marta 1992. godine pred susret prvoligaških ekipa Istre i Rijeke.
No, korijeni navijačkog pokreta u Puli datiraju još iz 1989. godine, kada je mala grupa pod nazivom "Dangerous Devils" stvarala atmosferu na sportskim događajima, prateći pulski klub Gradine.
Godine 1996/1997, Demoni su proglašeni šestom najboljom navijačkom grupom u Hrvatskoj. U početku su pružali podršku NK Istri, koja je tada igrala u Prvoj HNL.
Međutim, nakon što je klub ispao u Treću ligu i prestao da postoji, pažnju su usmjerili na drugi pulski klub, tada nazvan Pula 1856, koji je stigao do Prve lige.
Demoni su uslovili svoju podršku promjenom imena kluba u NK Istra 1961 i prilagođavanjem klupskih boja. Klub je ispunio njihove zahtjeve, čime su Demoni postali njegovi najvjerniji fanovi.
Navijačka grupa koristi zelenu i žutu boju kao svoje zaštitne simbole, dok njihova skraćenica i godina osnivanja, DP92, simbolizuju njihovu tradiciju i prisutnost na tribinama. Demoni Pula danas predstavljaju jedno od prepoznatljivih lica istarskog sporta, sa strastvenom podrškom na svakoj utakmici.
Šibenski Funcuti
- Grad/Regija: Šibenik
- Godina osnivanja: 1983.
- Broj članova: Stotine
- Prijateljstva: Povezani sa Torcidom iz Splita.
- Napomena: Navijaju za HNK Šibenik.
Šibenski Funcuti su navijačka grupa koja prati sportske klubove iz Šibenika, a najpoznatiji su po podršci košarkaškom klubu KK Šibenka, ali i nogometnom klubu NK Šibenik i vaterpolskom klubu VK Šibenik.
Osnovani su 10. aprila 1983. godine, inspirisani događajima nakon kontroverzne finalne utakmice između Šibenke i Bosne u tadašnjoj ligi SFRJ. Ta utakmica, koja je završila pobjedom Šibenke rezultatom 83:82 zahvaljujući poenima Dražena Petrovića iz slobodnih bacanja, izazvala je veliku radost u Šibeniku.
Ipak, utakmica je poništena odlukom iz Beograda, što je dovelo do protesta uprave i navijača, koji su odbili da igraju novu utakmicu. Ovi događaji postali su temelj stvaranja Funcuta.
Iako je organizovano navijanje postojalo i prije 1983. godine, to su uglavnom bile manje grupe bez zajedničkog identiteta.
Funcuti su se proslavili vatrenim navijanjem na čuvenom šibenskom Baldekinu, a osim košarke, strastveno prate i nogomet i vaterpolo. Njihova lojalnost dolazi do izražaja i na gostovanjima širom Hrvatske, ali i u inostranstvu.
Još 1980-ih bili su među prvim navijačkim grupama iz Jugoslavije koje su organizirano pratile svoj tim na međunarodnim utakmicama, poput finala Kupa Koraća u Padovi, gdje je Šibenka igrala protiv Limogesa.
Takođe su pioniri kada je riječ o gostovanjima hrvatskih navijača u Srbiji nakon Domovinskog rata, prateći KK Šibenka Dalmare 2005. godine na utakmici protiv Crvene zvezde u Beogradu.
Funcuti su posebno ponosni na sezonu 2009/2010, kada je NK Šibenik ostvario povijesni uspjeh plasmanom u europska natjecanja.
Klub je igrao u UEFA Ligi Europe protiv malteške Slieme i ciparskog Anorthosisa, a u domaćem Kupu stigao do finala, gdje su poraženi od Hajduka.
Boje Funcuta, narančasta i crna, odražavaju tradicionalne boje Šibenika. Danas, oni ostaju simbol sportskog duha Šibenika, poznati po strasti, lojalnosti i nezaboravnoj atmosferi koju stvaraju na tribinama.
KN Kohorta Osijek
- Grad/Regija: Osijek
- Godina osnivanja: 1988.
- Broj članova: Više od tisuću
- Prijateljstva: Povezani sa Demoni Pulom i lokalnim navijačima.
- Napomena: Podrška za NK Osijek.
KN Kohorta Osijek je navijačka grupa koja strastveno prati sportske klubove, posebno NK Osijek, a osnovana je 30. aprila 1988. godine. Njihovo okupljalište je južna tribina stadiona "Opus Arena," dok se prostorije njihove udruge građana nalaze u Fakultetskoj ulici 2 u Osijeku.
Prethodnici Kohorte datiraju iz 1970-ih godina, kada su se od 1972. do 1978. nazivali Šokci, a potom, inspirisani Torcidom, preimenovani u Osijek Torcida 1986. godine.
Ime Kohorta grupa dobija 1988. godine, izvedeno iz latinske riječi cohors, koja se odnosila na osnovnu pješadijsku jedinicu rimske vojske sačinjenoj od 400 do 600 vojnika.
Godine 2018. Kohorta je obilježila 30 godina svog postojanja, čime su potvrdili status jedne od najdugovječnijih navijačkih grupa u Hrvatskoj.
Osnivači grupe uključuju poznate članove poput Dalibora Žižanovića (Žiže), Dalibora Kelera, Gorana Kušeca (Kuše) i Ivice Poliha (Ite), uz mnoge druge.
Posebno se pamti smrt Dalibora Žižanovića, jednog od najistaknutijih članova grupe, koji je bio poznat i kao vatreni navijač hrvatske nogometne reprezentacije.
Kohorta okuplja članove iz različitih osječkih naselja i šire okoline.
Među poznatim podgrupama i lokacijama su: Retfala, VBK, Ekipa Sjenjak, Moša, Jug 2, Josipovac, Donji grad, Baranjci, Tenja, Čepin, Bosutsko, Tvrđa, Antunovac, Centurions 2003, Ekipa 031, Two Tone Army, Templari, Ernestinovo, Petrijevci, Višnjevac, Laslovo, Sarvaš, Bilje, Lege 95, Legice 1988, X Legion, Legosi, Gornji grad i Zeleno Polje.
U predratnom periodu Kohorta se često suprotstavljala navijačima srpskih klubova, odnosno Delijama i Grobarima. Posebno su zabilježeni sukobi u Osijeku, kao i napeti mečevi u Novom Sadu i Subotici.
Nakon rata, pažnja se preusmjerila na rivalstva s drugim hrvatskim navijačkim grupama. Najveći rivali Kohorte danas su zagrebački BBB, splitska Torcida, riječka Armada i vinkovački Ultrasi.
Jedan od najkontroverznijih incidenata zabilježen je 1996. godine na utakmici protiv Dinama, kada je na tribinama zapaljen mrtvački sanduk s natpisom "Dinamo".
Boje Kohorte i NK Osijek su bijela i plava, simboli ponosa grada i regiona, koje ova grupa s ponosom brani na tribinama širom Hrvatske i Evrope.
Gademz Karlovac
- Grad/Regija: Karlovac
- Godina osnivanja: Nema tačnih podataka
- Broj članova: Manje od stotinu
- Prijateljstva: Fokusirani na lokalne aktivnosti i podršku lokalnom klubu.
Njihova navijačka pesma glasi:
Iako znam da prvak ćeš teško postati
tvoji će Gademzi samo tebi pjevati
ići ćemo s tobom gdje god da putuješ
nebitno da l' gubiš ili da l' pobjeđuješ…
Gademz Karlovac predstavlja navijačku grupu koja pruža podršku nogometnom klubu NK Karlovac.
Ova strastvena grupa prati klub od ranih 2000-ih godina, dok je formalno osnovanje njihovog kluba navijača uslijedilo 12. decembra 2008. godine.
Grupa je postala prepoznatljiva po svojoj lojalnosti i energiji, stvarajući atmosferu koja inspiriše tim na svakoj utakmici.
Armada Rijeka
- Grad/Regija: Rijeka
- Godina osnivanja: 1987.
- Broj članova: Više od tisuću
- Prijateljstva: bliski sa Grobarima.
- Napomena: Navijaju za HNK Rijeka.
Armada Rijeka je navijačka grupa HNK Rijeka. Osnovana je 1987. godine. Grupa je nastala okupljanjem tridesetak mladih navijača na terasi robne kuće u Rijeci.
Inspirisana nazivom "Nepobjediva armada" španjolske flote, Armada je prepoznatljiva po simbolici broda, sloganu „Sami protiv svih“ i gromoglasnom uzviku „Forza Fiume“.
Navijačka podrška Rijeci datira još od 1958. kada je ulazak kluba u Prvu Jugoslovensku ligu okupio cio grad. Prvi organizirani klub navijača osnovan je 1964. godine, a današnji naziv, Armada, grupa je preuzela tek 1987. godine.
Početkom Domovinskog rata, mnogi članovi Armade pridružili su se frontu, dok su mlađe generacije preuzele organizaciju i osnažile djelovanje grupe.
Armada je poznata po intenzivnoj upotrebi pirotehnike, praćenju kluba na gostovanjima i razvijanju novih stilova navijanja.
I pored izazova, njena strastvena podrška ostala je dosljedna, a veliki trenutak slave došao je 2005. kada je Rijeka osvojila svoj prvi hrvatski kup, pobijedivši Hajduk u finalu. Danas Armada ostaje simbol lokalnog patriotizma i vjernosti svom klubu.
Crveni đavoli Split
- Grad/Regija: Split
- Godina osnivanja: Nema dostupnih podataka
- Broj članova: Manje od stotinu
- Prijateljstva: Manja i neformalna grupa.
Crveni đavoli su navijačka grupa koja prati RNK Split, nastala još 1960-ih kada su igrači kluba zbog svoje borbenosti dobili nadimak "Crveni đavoli".
Prvi transparent s tim nazivom pojavljuje se 1961. godine tijekom utakmice s Hajdukom. Iako su godinama bili manje aktivni zbog slabijih rezultata kluba, grupa je obnovljena 1994. godine i ponovno 2008. zahvaljujući boljim igrama i plasmanu Splita u više lige.
Oni su poznati po strasti i odanosti klubu, što seže još od vremena prije Drugog svijetskog rata, kada su radnici splitskog Škvera i obalski radnici činili većinu njihovih redova.
Danas su Crveni đavoli prepoznatljivi širom Hrvatske i predstavljaju simbol vjernosti klubu, prateći RNK Split kroz sve uspone i padove.
White Stones Varteks
- Grad/Regija: Varaždin
- Godina osnivanja: 1990.
- Broj članova: Stotine
- Prijateljstva: Lokalne grupe u Varaždinu i šire.
- Napomena: Navijaju za NK Varaždin.
White Stones je navijačka grupa koja prati nogometni klub Varteks, a njeni počeci datiraju iz 1989. godine.
Službeno su osnovani 3. marta 1990. godine, kada su organizirano bodrili svoj tim tijekom utakmice između Varteksa i Zagreba.
Posebno priznanje pripada njihovom počasnom predsjedniku, hrvatskom glumcu Ljubomiru Kerekešu, koji je ujedno i autor njihove himne.
Grupa je kroz godine bila poznata po svom entuzijazmu i predanosti, ali nezadovoljstvo stanjem u klubu NK Varaždin u posljednjoj deceniji navelo je većinu članova White Stonesa da 29. maja 2011. godine pokrenu novi klub, NK Varteks, kao simbol očuvanja vrijednosti i tradicije koje su predstavljali.
Smogovci Cibona – smogovci Zagreb
- Grad/Regija: Zagreb
- Godina osnivanja: Nema dostupnih podataka
- Broj članova: Stotine
- Prijateljstva: Povezani sa drugim grupama koje idu na košarkaške utakmice.
Smogovci su zagrebačka navijačka grupa koja podržava KK Cibonu, osnovana 4. marta 2011. godine, čime su postali prva organizovana navijačka grupa u povijesti kluba.
Naziv i identitet inspirisani su popularnom serijom "Smogovci," simbolom zagrebačke kulture. Grupa okuplja svoje članove na Žutom sektoru u Domu Dražena Petrovića i njeguje kulturu navijanja usmjerenu na podršku klubu, izbjegavajući konflikte i diskriminaciju.
Osnovana u trenutku kada je Cibona bila pred gašenjem zbog financijskih poteškoća, grupa je izrasla iz građanske inicijative "Akcija za spas Cibone," koja je organizirala proteste i akcije podrške klubu.
Prva utakmica koju su formalno podržali bila je protiv Krke iz Novog Mesta, a od sezone 2011/2012. preuzimaju ime Smogovci, uz poseban vizuelni identitet.
Njihova kultura navijanja odlikuje se pozitivnim pristupom i prijateljskim odnosima prema drugim sportskim grupama, uz isticanje Dražena Petrovića kao najveće inspiracije. Smogovci su danas prepoznatljivi po koreografijama i entuzijazmu, a svojim primjerom promovišu sportske vrijednosti i podršku zagrebačkim klubovima.
Navijačke grupe u Srbiji – Najvatreniji srpski navijači
Balkanski navijači su najbrojniji kao organizirane navijačke grupe u Srbiji. Ovi srpski navijači broje desetine hiljada pristalica (dovoljno je pomenuti podatak da samo Crvena zvezda ima 25 hiljada registrovanih članova).
Mi smo izdvojili više od 20 navijačkih grupa koje su najpoznatije u Srbiji. Neke od njih bodre isti klub, pretežno Crvenu zvezdu, Partizan i Novi Pazar.
Krenućemo od navijača Partizana i Zvezde, kao dvije najveće skupine jer ova dva kluba broje i više podjednako bitnih grupa koje ćemo tretirati jednako.
Zatim ćemo više reći i o ostalim srpskim navijačkim grupama.
Grobari Jug – najpoznatiji navijači Partizana
- Godina osnivanja: 1970.
- Grad/Regija: Beograd (jug tribine stadiona Partizana).
- Boje kluba/navijača: Crna i bijela.
- Poznati po: Najveća navijačka grupa Partizana, poznata po masovnim koreografijama i strastvenom navijanju.
- Omiljene pjesme: Pjesme koje glorifikuju Partizan, često prilagođene melodijama balkanskih pesama.
- Prijateljstva: Bliski odnosi sa CSKA Moskvom, CSKA Sofijom, i navijačima grčkog PAOK-a.
Grobari jug su organizirana navijačka grupa koja podržava sve klubove u okviru Jugoslovenskog sportskog društva Partizan, koji igra jedan od najvećih nogometnih derbija u svijetu.
Njihovo ime, koje je postalo sinonim za strastvenu podršku crno-bijelim bojama, vezuje se za tamne klupske boje koje podsećaju na uniforme grobara.
Grupa je formalno osnovana 1970. godine, ali korijeni kulture navijanja datiraju još iz kasnih 50-ih godina. Tradicionalno su locirani na južnoj tribini stadiona, koja je postala simbol njihove odanosti klubu.
Tijekom decenija, Grobari su prošli kroz razne faze organizacije i promjena. Jedna od najpoznatijih generacija navijača bila je "Kaznena ekspedicija," predvođena vođom Čegijem, poznatom po prijateljskim vezama sa navijačima Chelsea.
Godine 1999, unutar grupe dolazi do raskola, kada je formiran Grobari Južni Front, koji je optužio tadašnje rukovodstvo Grobara za zloupotrebe.
Ove nesuglasice pratile su grupu tokom godina, ali su 2005. godine sve frakcije zajedno bojkotovale utakmice FK Partizan, zahtjevajući ostavke uprave kluba. Bojkot je završen 2007. godine, kada su ponovo zauzeli južnu tribinu.
Nove podjele nastale su 2010. godine, kada su se grupe Alkatraz i Zabranjeni sukobile oko kontrole tribine i vanno aktivnosti. Ovi sukobi su prerasli u ozbiljne incidente sa brojnim povredama i tragičnim ishodima, uključujući gubitak života nekoliko navijača.
Privremeni mir postignut je 2014. godine, ali je do novih razdvajanja došlo krajem 2017. godine, što je dovelo do formiranja frakcija poput Zabranjenih i Južne tribine.
Grobari njeguju prijateljske odnose sa navijačima drugih klubova, poput grčkog PAOK-a, ruskog CSKA Moskva, bugarskog CSKA Sofija, engleskog Notts County i poljskog Widzeva.
Od grupa Janjičari Partizan, Južni front grobari, Grobari Padinjak, Alcatraz Partizan i Zabranjeni Partizan, od kojih se posljednje dvije izdvajaju po redovnim sukobima u posljednjih 15 godina.
Alcatraz Grobari - navijačka grupa Alcatraz Partizan
Alkatraz je jedna od najpoznatijih frakcija navijača Partizana, poznata po svojoj kontroli nad južnom tribinom tokom dužeg perioda.
Vođe su Miloš Radosavljević Kimi, Aleksandar Vavić, Nikola Dedović.
Grupa je dobila ime po čuvenom zatvoru, simbolizujući snagu i čvrstinu. Svoj uticaj gradili su organizirano i agresivno, ali su se često nalazili u sukobima sa rivalnim navijačkim frakcijama, uključujući Zabranjene.
Njihova “teritorija” jeste opština Stari grad, to jest Dorćol.
Zabranjeni Partizan
Zabranjeni su formirani kao reakcija na dominaciju Alkatraza, sa ciljem da ponude alternativu navijačima Partizana koji se nisu slagali sa vođenjem tribine.
Njihov naziv simbolizuje otpor i neprihvatanje autoriteta, a poznati su po borbi za mjesto na južnoj tribini i otvorenim sukobima sa Alkatrazom.
Grupa je izgradila prepoznatljiv identitet kroz lojalnost klubu i nezavisnost u djelovanju, ali je često bila meta oštrih sukoba u okviru zajednice crno-bijelih.
Grobari 1970
Grobari 1970 su jedna od najstarijih i najuticajnijih frakcija navijača Partizana. Blisko povezani sa upravom kluba, često su optuživani za povlašćen položaj i lojalnost klupskim interesima, što je izazivalo nezadovoljstvo drugih grupa.
Njihov pristup je bio zasnovan na organizaciji, uzajamnom poštovanju i zajedništvu na tribini. U svojim redovima okupljaju različite generacije navijača, od srednjoškolaca do visokoobrazovanih profesionalaca, čime grade imidž grupe koja njeguje tradiciju i ljubav prema klubu.
Iako su često na meti kritika, Grobari 1970 insistiraju na važnosti očuvanja identiteta i jedinstva navijača, vjerujući da stabilnost na tribini doprinosi uspjehu kluba.
Grobari Južni Front
Južni Front je nastao krajem 90-ih kao pokret koji je želio da povrati autentičnost navijanja za Partizan.
Njihov stav je bio jasan: treba da budu nezavisni od klupskih struktura i vođeni ljubavlju prema klubu, a ne ličnim interesima.
Oštro su se suprotstavljali onima koje su smatrali „plaćenim navijačima“ i promovirali ideju kolektivnog odlučivanja.
Ova grupa je poznata po direktnim sukobima sa Grobarima 1970, optužujući ih za bliskost sa klubom i političkim strukturama.
Grobari Južni Front se ponosi nezavisnošću i dosljednošću, ali je često bio meta optužbi zbog svog radikalnog stava i načina djelovanja.
Anti Romi
Anti Romi predstavljaju jednu od poznatijih navijačkih frakcija povezanu sa Partizanom, ogranak “Principa”, iako su ranije bili bliski sa Alkatrazom. Nalaze se na Karaburmi.
Vođa ove grupe je Lazar M, poznat i pod nadimkom Lucifer, koji je prepoznatljiv po svom angažmanu u obezbjeđenju beogradskih klubova, kafića i splavova.
Prije njega vođa je bio Sima Srbija.
Mnogi od tih objekata su popularni među posjetiocima i pod kontrolom navijačkih struktura vezanih za Partizan.
Lazar M. je dospio u centar pažnje javnosti kada je otkriveno da je koristio zaštićenu aplikaciju “Skaj”, poznatu po tome što su je koristili pripadnici kriminalnih grupa.
Na aplikaciji je bio zabilježen pod kodnim imenom Lucifer, što je dodatno privuklo interesiranje.
Anti Romi su primarno bazirani na Karaburmi, dijelu Beograda koji se često povezuje s navijačkim sukobima. Nekada su djelovali zajedno s frakcijom Principi, čiji su lideri, Marko Miljković i Veljko Belivuk, uhićenii tijekom velike akcije MUP-a i BIA početkom 2021. godine.
Grupa je poznata po svojoj agresivnosti i čvrstom prisustvu na navijačkoj sceni.
Headhunters Obrenovac
Headhunters Obrenovac, navijačka grupa Partizana iz Obrenovca, već tri decenije aktivno prati crno-bijele i važi za jednu od najjačih ekipa van Beograda, uz Niške Grobare i Padinjake.
Ime su preuzeli od zloglasne grupe navijača Chelsea iz Engleske, a poznati su po beskompromisnoj borbenosti i spremnosti da se suoče i sa brojnijim protivnicima. Tijekom godina, proputovali su Srbiju i Europu, ostavljajući trag svojom odanošću i odlučnošću.
Grupa je učestvovala u brojnim sukobima sa rivalima, među kojima se pamte obračuni sa Delijama kod Pionira, željezničke stanice i u lokalu Stefan Braun. Ipak, najpoznatiji incident dogodio se pred vječiti derbi 2013. godine u Umci, gdje su Delije izvele planiranu akciju i oduzele im zastavu i barjak.
Iako iznenađeni, Obrenovčani su pružili snažan otpor, ali su pretrpjeli gubitak. Nakon ovog događaja, Head Hunters više nisu pravili nove zastave, ali su nastavili da prate Partizan i održavaju snažno prisustvo u svom gradu.
Osim što su nastavili da podržavaju svoj klub, grupa je iskoristila priliku za revanš nakon plasmana Crvene zvezde u Ligu prvaka, organizujući sačekušu Zvezdašima iz unutrašnjosti i izazivajući znatnu štetu.
Danas djeluju i pod imenom Grobari Obrenovac.
Ima još mnogo navijača Partizana u okviru manjih grupa: Young boys, Brain damage, Čuvari časti, Shadows, Irriducibili, Stoka Pančevo, Principi, Ludaci Padinska skela…
Navijači Zvezde – ko su Delije Sever, najpoznatiji Zvezdini navijači
- Godina osnivanja: 1989.
- Grad/Regija: Beograd (sjever tribine stadiona Marakana).
- Boje kluba/navijača: Crvena i bijela.
- Poznati po: Glavna navijačka grupa Crvene zvezde.
- Omiljene pjesme: Pjesme koje glorifikuju Crvenu zvezdu, često izvedene uz tamburaške i srpske narodne melodije.
- Prijateljstva: Bratski odnosi sa Gate 7 (Olympiakos, Grčka).
Delije Sever predstavljaju ujedinjenu grupu najvatrenijih navijača Crvene zvezde, zvanično osnovanu 7. januara 1989. godine. Nastali su spajanjem više frakcija koje su ranije djelovale nezavisno.
Nakon razmatranja brojnih predloga, ime "Delije Sever" je odabrano kao simbol zajedništva i pripadnosti, dok su predlozi sa religijskim ili nacionalnim konotacijama, poput "Orthodox Army", odbačeni zbog političke osjetljivosti tog perioda.
Grupa je organizirana kroz različite podgrupe, koje se dijele na one iz Beograda i one iz unutrašnjosti. Među najpoznatijim grupama su Belgrade Boys, Hijene, Ultra Boys, Heroes, kao i regionalne sekcije iz Niša, Kragujevca, Kumanova i drugih gradova.
Delije su poznate po bliskom prijateljstvu sa navijačima Olimpijakosa, što je dovelo do formiranja bratstva poznatog kao "Pravoslavna braća", kojem su se kasnije pridružili i navijači moskovskog Spartaka.
Njihova podrška Crvenoj zvezdi ogleda se kroz redovne dolaske na utakmice, koreografije i energično bodrenje na Severu, čineći ih jednim od najsnažnijih navijačkih pokreta u regionu.
Istaknute vođe grupe kroz istoriju bili su Dragan Todić Toda, Željko Ražnatović Arkan, Goran Pecić Peca Panker, Vladimir Šavija i drugi. Jedan od najpoznatijih navijača bio je Miodrag Milosavljević, poznatiji kao Mile Srbin.
Heroes zvezda
Heroes Zvezda predstavljaju jednu od najorganiziranih i najaktivnijih navijačkih grupa na sjevernoj tribini stadiona Rajko Mitić.
Grupa je osnovana 1994. godine i od tada kontinuirano sudjeluje u svim utakmicama Crvene zvezde, pripremajući koreografije i pružajući podršku klubu na domaćim i gostujućim terenima.
Posebno su poznati po svom uticaju među mlađim generacijama navijača, sa snažnim prisustvom u naseljima poput Konjarnika i Čukarice.
Heroes Zvezda se izdvajaju svojom posvećenošću i kreativnošću, što ih čini važnim dijelom sjeverne tribine i njenog identiteta.
Hijene Crvena zvezda
Hijene Crvena zvezda su manja, ali izuzetno agresivna navijačka grupa Crvene zvezde, poznata po čestim incidentima i kriminalnim djelima. Grupa djeluje iz Novog Beograda, sa sjedištem u Bloku 21, a njihovi članovi često su povezivani sa nasiljem i sukobima.
Prvi vođa grupe, Velibor Dunjić, tragično je stradao 2014. godine u oružanom napadu, a njegovi nasljednici, Uroš Avramović i Nemanja Arseniјević, nastavili su da predvode Hijene, i sami sa opsežnim kriminalnim dosijeima.
Hijene su takođe poznate po skandalima poput sukoba sa poznatim ličnostima i napadima na suparničke grupe.
Njihova himna, koju je 2007. snimio reper Marlon Brutal, zanimljivo je djelo navijača Partizana. Uprkos povremenim progonima sa sjeverne tribine, Hijene ostaju prepoznatljiv dio huliganske scene, često na granici između subkulture i kriminala.
Ultra bojs Delije
Navijačka grupa Ultra Bojs, osnovana 1995. godine, danas je najbrojnija i najuticajnija frakcija u okviru Delija Sever, navijača Crvene zvezde.
Prije njih, dominirale su grupe poput Zulu Warriors i Red Devils, ali Ultra Bojs su ubrzo preuzeli primat, sa jezgrom okupljenim uglavnom oko ekipe sa Senjaka.
Za razliku od drugih grupa koje se pretežno bave nasiljem i sukobima, Ultra Bojs su svoju snagu usmjerili ka poslovnim aktivnostima, uključujući i kontroverzne poslove poput preprodaje narkotika. Njihov uticaj je posebno istaknut u urbanim dijelovima Beograda, gdje su često povezivani sa kriminalnim aktivnostima.
Među incidentima koji su ih obilježili, najpoznatiji je bio prekid utakmice Italija-Srbija u Genovi 2010. godine, kada je član grupe Ivan Bogdanov izazvao haos, maskiran fantomkom i s karakterističnim tetovažama.
Ranije, 2008. godine, jedan od članova grupe, Vučković, bio je optužen za fizički napad na komšinicu zbog njenog upozorenja o prijavi policiji. Iako je kasnije oslobođen zbog nedostatka dokaza, incident je dodatno osviijetlio kontroverzni karakter grupe.
Ultra Bojs ostaju ključna frakcija Delija, poznata po dobroj organizaciji i značajnom uticaju, kako na tribinama, tako i van njih. Svojim djelovanjem obilježili su modernu povijest navijanja u Srbiji.
Delije Brčko
Za Delije Brčko nije poznato točno vrijeme osnivanja, ali se zna da su vjerni štovatelji Crvene zvezde u ovom gradu prisutni već decenijama.
Na početku je broj navijača bio skroman, ali u posljednjih nekoliko godina došlo je do organiziziranijeg odlaska na utakmice, čime se broj vjernih Delija značajno povećao.
Danas, grupa broji oko 100 aktivnih članova koji redovno posjećuju Zvezdine utakmice, dok bi taj broj bio i veći da su uslovi u domaćem prvenstvu bolji i da postoji mogućnost odlaska na svaku utakmicu.
Transparent "Delije Brčko" redovno se ističe na stadionima kada su Delije Brčko prisutne. Iako je postojala velika želja za odlaskom na europska gostovanja Crvene zvezde, procedure za dobijanje viza često su predstavljale prepreku za članove koji žive u Republici Srpskoj.
Uprkos tome, Delije Brčko nastavljaju da pružaju strastvenu podršku svom voljenom klubu, ponosno predstavljajući svoj grad na tribinama.
Brigate Zvezda
Brigate Zvezda je navijačka grupa koja podržava FK Crvena zvezda, osnovana 13. januara 1994. godine, uoči proslave Srpske nove godine. Njihove vođe su Milan Ć. i Vukašin P, a dominiraju Čukaricom.
Grupa je nastala inicijativom mladića sa sjeverne tribine stadiona, koji su željeli da stvore prepoznatljivu i uticajnu navijačku ekipu. Osnivači su bili iz različitih dijelova Beograda, a prvobitno su se nazivali Ultra' Brigate.
Tijekom sezone 1996/1997, grupa je odlučila da pojednostavi ime u Brigate, s ciljem osvježavanja identiteta i jačanja ugleda.
Ova promjena je donijela novu energiju i motivaciju, što je rezultiralo povećanjem članstva i aktivnijim angažovanjem u navijačkim aktivnostima. Izrađeni su novi transparenati za domaće utakmice i gostovanja, kao i raznovrsni navijački rekviziti poput majica, dukseva, kačketa i šalova.
Brigate su poznate po svojoj posvećenosti klubu i redovno sudjeluju u navijačkim akcijama, pružajući podršku na utakmicama u zemlji i inozemstvu.
Grupa njeguje prijateljske odnose sa navijačima drugih klubova, posebno ističući dugogodišnje prijateljstvo sa pristalicama grčkog Olimpijakosa. Članstvo obuhvata navijače iz raznih dijelova Beograda, drugih gradova Srbije, pa čak i iz dijaspore.
Iako ime grupe ima italijansko porijeklo, Brigate su razvile jedinstven navijački stil koji kombinuje različite uticaje.
Fokusiraju se na kvalitetnu organizaciju, kreativne koreografije i strastveno navijanje. Njihov slogan "Zvezda je život, ostalo su sitnice" odražava duboku odanost klubu i zajedničkim vrijednostima.
Brigate teže da promovišu istinsku navijačku kulturu koja se zasniva na lojalnosti, zajedništvu i pozitivnom duhu.
Cilj im je da nastave da rastu kao grupa, pružajući snažnu podršku FK Crvena zvezda u svim natjecanjima.
U budućnosti se nadaju novim uspjesima kluba na domaćoj i međunarodnoj sceni, vjerujući da zajedničkim snagama mogu doprinijeti ostvarenju tih ciljeva.
Meraklije Niš
- Godina osnivanja: 1989.
- Grad/Regija: Niš.
- Boje kluba/navijača: Crvena i bijela (FK Radnički Niš).
- Poznati po: Strastvenoj podršci FK Radnički, naročito u derbijima sa južnim rivalima.
- Omiljene pjesme: Pjesme vezane za Niš i klub.
Meraklije Niš su organizirana grupa navijača Radničkog iz Niša, poznata po strastvenoj podršci klubu i očuvanju lokalnog identiteta.
Njihovo ime simbolizira uživanje u svemu što odražava duh Niša. Zvanično su se ujedinili 1989. godine, ali su postali prepoznatljivi već 1962. kada su pružili masovnu podršku timu prilikom ulaska u Prvu ligu Jugoslavije.
Tijekom 1980-ih, Meraklije Jug su bile ključne u stvaranju nezaboravne atmosfere tokom europskih utakmica Radničkog, a stadion Čair je postao sinonim za strastvenu podršku.
Uprkos teškim vremenima 1990-ih, grupa je obnovila snagu dolaskom mlađih generacija. Njihov slogan „Nemoj da budeš stranac u svom gradu“ ohrabruje lokalni patriotizam i povezanost s klubom.
Meraklije Jug gaje prijateljske odnose sa navijačima Spartaka, Budućnosti i Radničkog iz Kragujevca, dijeleći zajedničke vrijednosti i ljubav prema sportu.
Danas su simbol lojalnosti i lokalnog ponosa, neprestano radeći na jačanju svoje zajednice i podršci Radničkom.
Firma Novi Sad – ko su Firmaši?
- Godina osnivanja: 1989.
- Grad/Regija: Novi Sad.
- Boje kluba/navijača: Crvena i bijela (FK Vojvodina).
- Poznati po: Organizovanoj podršci FK Vojvodina, čak i u teškim sezonama.
- Prijateljstva: Bliski odnosi sa Lešinarima iz Banja Luke.
Firma Novi Sad je navijačka grupa koja podržava Vojvodinu, uključujući nogometni, košarkaški, odbojkaški i rukometni klub. Smatra se jednom od značajnijih navijačkih organizacija u Srbiji.
Firmaše čine brojne podgrupe koje okupljaju navijače iz različitih dijelova Novog Sada i okoline, poput Bačkog Odreda, Firme Liman, Firme Futog, Firme Grbavica, i mnogih drugih. Pored njih, Vojvodina ima i "Staru Gardu," koja okuplja dugogodišnje pristalice kluba.
Firma njeguje prijateljstvo sa navijačkom grupom Lešinari iz Banjaluke, što dodatno osnažuje njihovu regionalnu povezanost i prisustvo na navijačkoj sceni.
Marinci Subotica
Plavi Marinci, poznati i kao Marinci Subotica, organizirana su navijačka grupa subotičkog fudbalskog kluba Spartak. Nosili su plavo-bijele boje, simbol kluba, i bili su među prepoznatljivim navijačkim grupama u Srbiji. Ime su dobili 1989. godine po prijedlogu osnivača iz subotičkog naselja Prozivka, inspirisani valom navijačkih pokreta tog perioda.
Marinci su tokom 1990-ih putovali širom bivše Jugoslavije, prateći Spartak na utakmicama, i posebno su se istakli tijekom finala Kupa Jugoslavije 1994. godine.
Njihova podrška se oslanja na lokalpatriotizam, a posljednjih godina sve više mladih Subotičana prihvata Spartak kao svoj jedini klub.
Jedan od incidenata dogodio se 2012. godine kada su Marinci kritikovali igrača Spartaka zbog nošenja majice Crvene zvezde, ali situacija nije eskalirala zahvaljujući posredovanju kluba.
Marinci njeguju prijateljske odnose sa Meraklijama iz Niša, a njihovo bratstvo datira iz 1994. godine. Danas su manja grupa, ali i dalje simbol lokalnog ponosa i podrške Spartaku.
Navijači Čukaričkog – malobrojni Brđani
Navijači Čukaričkog predstavljaju malobrojnu grupu osnovanu 90-ih godina XX vijeka. Zovu se "Brđani," a čine ih zaljubljenici u klub sa Banovog brda.
U početku su se izdvajali specifičnom podrškom sa istočne tribine stadiona, ali njihovo prisustvo na utakmicama u posljednjim sezonama postalo je rijetkost, što dovodi do pitanja o postojanju grupe ili njenom trenutnom zatišju.
U zlatnim godinama Čukaričkog, posebno tijekom uspjeha u Superligi Srbije i osvajanja Kupa 2015. godine, Brđani su pokazivali strastvenu, iako nenametljivu podršku. Ipak, njihova organizacija nikada nije dostigla nivo velikih navijačkih grupa u Srbiji.
Invalidi Voždovac
Navijačka grupa FK Voždovac, poznata kao "Invalidi Voždovac," osnovana je 1990. godine i predstavlja jednu od specifičnih navijačkih zajednica u Srbiji.
Njeni počeci vezuju se za mladalačke grupe iz naselja Braće Jerković, koje su u početku funkcionirale kao ulične bande prije nego što su se organizirale na stadionu FK Voždovca. Ime "Invalidi" odražava samoironiju i jedinstveni identitet grupe, naglašavajući njihov buntovni duh.
Invalidi su poznati po originalnim koreografijama, pirotehnici i specifičnom humoru na tribinama, a njihovi transparenti i pjesme odišu lokalpatriotizmom. Iako malobrojni, zapaženi su po kreativnosti i strastvenoj podršci svom klubu, posebno u periodima kada je FK Voždovac ostvarivao značajne uspjehe, uključujući ulazak u Superligu Srbije. U tom periodu, brojnost grupe se značajno povećala, a njihova prepoznatljiva zastava postala je simbol vjernosti klubu.
U grupi postoji nekoliko podgrupa, od kojih svaka donosi specifičan doprinos navijačkom duhu. Njihova aktivnost nije ograničena samo na nogometne utakmice, već uključuje i angažman u lokalnoj zajednici, čime njeguju jedinstven identitet koji kombinira ljubav prema klubu i duhovit prikaz beogradskog urbanog života.
Iako su suočeni sa izazovima poput nedostatka podrške uprave i smanjenog broja protivničkih navijača na stadionu, Invalidi nastavljaju da njeguju svoj autentični stil i održavaju atmosferu na tribinama.
Njihov moto, "Ko nas ne zna, upoznaće nas," odražava njihov nepokolebljivi entuzijazam i privrženost klubu, bez obzira na okolnosti.
Čete Čačak
- Godina osnivanja: 1988.
- Grad/Regija: Čačak.
- Boje kluba/navijača: Crvena i bijela (FK Borac Čačak).
- Poznati po: Lokalnom patriotizmu i strastvenom navijanju.
Čete Čačak dušu imaju, koju ne mogu da ubiju, baš nas briga ljudi za sve vas, samo Boga molimo za spas. Na-na-na-na....igraj Borče i pobeđuj za nas
Navijačka grupa "Čete Čačak" nastala je tokom 1990-ih godina i od tada vjerno prati fudbalski klub Borac iz Čačka.
Iako nisu među najbrojnijim navijačkim grupama, ističu se svojom ogromnom posvećenošću i nepokolebljivom podrškom klubu, što ih čini prepoznatljivim na srpskoj navijačkoj sceni.
Jedan od značajnih događaja desio se u oktobru 2024. godine tijekom utakmice sa Voždovcem, kada je došlo do sukoba između "Četa Čačak" i grupe "Invalidi Voždovac" iz Beograda.
Prije meča, članovi "Invalida" su obišli dio Čačka gdje su bili iscrtani grafiti "Četa", što je izazvalo dodatne tenzije. Glasine da je "Četama" oduzeta zastava brzo su demantovane fotografijom na kojoj je prikazana zaplijenjena zastava "Invalida", okrenuta naopačke, čime su "Čete" poslale jasnu poruku o ishodu tih sukoba.
Osim svoje aktivnosti na stadionima, "Čete Čačak" poznate su i po gestama van sportskih terena. Na primjer, 2017. godine, tokom utakmice sa Zemunom, na tribinama je osvanuo transparent s natpisom "Adio Šurda", kojim su odali počast preminulom glumcu Ljubiši Samardžiću, uz pjesmu "A sad adio" iz kultne serije "Vruć vetar".
Iako brojčano nisu najdominantniji, "Čete Čačak" su definitivno jedinstvena i autentična grupa, nepokolebljivo vezana za svoj klub.
Njihova strast i lojalnost ogledaju se u svakoj utakmici, kao i u svakodnevnim aktivnostima kojima dodatno osnažuju identitet Borca i grada Čačka.
Srpski kojoti SK88
"Srpski kojoti" (SK88) su navijačka grupa koja vjerno podržava Fudbalski klub Mladost GAT iz Novog Sada. Njihovo osnivanje datira iz 1988. godine, što je zabilježeno i u samom nazivu grupe.
Prepoznatljivi su po energičnoj atmosferi koju stvaraju na utakmicama kluba, koristeći pjesme, zastave, koreografije i pirotehničke efekte kako bi motivisali tim i privukli pažnju publike.
Ova grupa se ističe svojom prisutnošću na raznim utakmicama, uključujući i mečeve protiv protivnika poput OFK Futoga i FK Loznice, gdje su njihovi performansi dodatno pojačali sportski duh.
Njihova aktivnost nije ograničena samo na stadione; poznati su i po oslikavanju murala u Novom Sadu, koji reflektuju njihove ideje i vrijednosti.
"Srpski kojoti" su tokom godina postali sinonim za strastvenu podršku, povezivanje lokalne zajednice s nogometom i doprinos stvaranju jedinstvene atmosfere na tribinama. Njihova odanost i aktivnosti značajno obogaćuju sportski duh kluba i grada.
Torcida Sandžak
- Godina osnivanja: 1989.
- Grad/Regija: Novi Pazar.
- Boje kluba/navijača: plava i bijela (FK Novi Pazar).
- Poznati po: Lokalnom ponosu i autentičnom stilu navijanja.
Torcida Sandžak je navijačka grupa koja podržava fudbalski klub FK Novi Pazar iz Novog Pazara.
Torcida Novi Pazar je osnovana 1989. godine, ujedinjenjem lokalnih navijačkih grupa, nastala je u duhu nacionalne svijesti i zajedništva. Naziv "Torcida Sandžak" inspirisan je sličnim navijačkim grupama koje koriste prefiks "Torcida" (portugalski: fitilj), dok "Sandžak" (Raška) predstavlja regiju kojoj Novi Pazar pripada. Ova grupa brzo je postala simbol grada i ponos sandžačkih Bošnjaka.
Torcida Sandžak je formalno registrirana kao udruženje na saveznom nivou, a prema posljednjim podacima, 2100 članova posjeduje zvanične članske karte.
Broj onih koji nose obilježja grupe i identifikuju se kao njeni članovi je značajno veći. Grupa ima svoje organizovane ekipe širom Sandžaka, uključujući gradove poput Rožaja, Tutina, Bijelog Polja, Prijepolja i Sjenice.
Njeni članovi su prisutni i u dijaspori, a posebno je poznata ekipa iz Beča pod nazivom Torcida Vienna.
Torcida Sandžak ima dvije podgrupe – Mladu Gardu i Cannabis Firmu – i gaji blisko prijateljstvo sa navijačima turskog Fenerbahcea.
Njihov slogan, „Na braniku grada - nekada i sada!“, odražava lojalnost i vezu sa Novim Pazarom i regijom Sandžak.
Pored ove grupe, za Novi Pazar navijaju i Ultra azuri, koji broj oko 300 članova, od kojih je više od 200 nasilno.
Ekstremi Novi Pazar
Ekstremi su još jedna navijačka grupa FK Novi Pazar, nastala 2004. godine, uz ambiciju da objedini pripadnike Torcide Sandžak i Ultra Azura.
Međutim, većina članova ovih grupa odbila je integraciju, što je dovelo do razdvajanja i tenzija među njima. Ekstremi su se istakli kao treća velika navijačka frakcija kluba, ali i kao sudionici brojnih kontroverzi.
Jedan od najvećih sukoba dogodio se 2012. godine, kada je tokom utakmice protiv Radničkog Niš došlo do nasilja između Ekstrema i Torcide Sandžak, uključujući paljenje transparenta i fizičke obračune.
Sukob je eskalirao do nivoa teških povreda, ali je 2013. godine postignut dogovor o miru između frakcija zahvaljujući posredovanju lidera Genča.
Ekstremi su takođe poznati po provokativnim potezima, poput transparenta iz 2012. godine koji se odnosi na zločine u "Žutoj kući" na Kosovu i Metohiji, što je izazvalo brojne osude i medijsku pažnju.
Jakuze Kruševac 1988
- Godina osnivanja: 1988.
- Grad/Regija: Kruševac.
- Boje kluba/navijača: crvena i bijela (FK Novi Pazar).
- Poznati po: Lokalnom ponosu i autentičnom stilu navijanja.
Postoji jedan grad, i jedna Bagdala, postoji Napredak, klub za koji živim ja. Stadion je Mladosti, mesto naše radosti, na njemu igra on, naš crveno-beli šampion! Napredak! Napredak! Napredak!
Jakuze Kruševac navijaju za FK Napredak, čestog superligaša u gradu pod Bagdalom.
Napretkova himna nosi naziv "Postoji jedan grad i jedna Bagdala". Ova pjesma je nastala na osnovu melodije popularnog etno rok hita "Šošana", koji je godinu dana ranije (1976) postao poznat u Evropi zahvaljujući grupi Dah, koju je predvodio gitarista Zlatko Manojlović, rođen 1951. godine u Kruševcu.
Jedinu zabilježenu verziju ove pjesme snimili su 2009. godine članovi najpoznatijeg kruševačkog rok sastava The Scarps, u stilu britanskih nogometnih himni.
Čarapana koji aktivno podržavaju Napredak ima nekoliko stotina na tribinama.
Navijači Rada (Radovci) – Junajted Forsi strah i trepet na Banjici
- Godina osnivanja: 1987.
- Grad/Regija: Beograd.
- Boje kluba/navijača: Plava i bijela.
- Poznati po: Intenzivnom rivalstvu sa drugim grupama.
Navijačka grupa Junajted Forsi, vjerna podrška FK Radu, uspjela je da banjički kraj učini specifičnim i potpuno drugačijim u odnosu na ostale dijelove Beograda.
Ovaj kraj, poznat po naselju "Pet solitera" i okolini Tržnog centra Banjica, decenijama je pod potpunom kontrolom Radovih navijača.
U ovom dijelu grada, grafiti i murali posvećeni Radu ostaju netaknuti, simbolizujući nepodijeljenu dominaciju Forsija. Slogani, stihovi i crteži postaju dugotrajni pečat, mijenjani samo po odluci same grupe.
Za razliku od mnogih drugih dijelova grada, gdje su grafiti rivala česta pojava, Banjica je specifična po tome što su Delije i Grobari gotovo potpuno odsutni.
Navijači Rada uspjeli su da kroz godine obezbijede prostor koji odiše plavo-bijelim bojama i u kome je svako otvoreno navijačko izjašnjavanje protiv Rada praktično nezamislivo.
Pored toga, iako u neposrednoj blizini žive navijači Crvene zvezde i Partizana, oni izbjegavaju da ulaze u ovaj dio grada sa svojim obilježjima.
United Forsi imaju intenzivno rivalstvo sa Delijama, često izraženije nego sa Grobarima. Ovo neprijateljstvo datira još iz kraja osamdesetih godina, kada je dio navijača Zvezde prešao na stranu Rada, čime su dodatno zaoštrene tenzije.
Čuveni sukob kod Trošarine 2001. godine ostao je simbol ovog rivalstva, a priče o tom događaju i dalje su aktuelne.
Radovci (United Forsi) poznati su po svojim upečatljivim sloganima koji odražavaju njihovu filozofiju:
- "Ideja, a ne masa"
- "Nećemo stati"
- "Sami protiv svih"
- "Bog na nebu, Rad na zemlji"
Ove poruke ukazuju na stav Forsija da im broj nije bitan, već kvalitet i vjernost klubu.
Poznati po svojoj organizovanosti, Forsi patroliraju prostorom između stadiona Rada i okolnih dijelova, uključujući i banjičku šumu, koja je često bila poprište sukoba sa rivalima.
Posebno su česti sukobi tokom sportskih događaja u Sportskom centru Banjica, što dodatno doprinosi reputaciji Radovaca kao jedne od najupornijih i najozbiljnijih navijačkih grupa u zemlji.
United Forsi su uspjeli da stvore jedinstveni navijački identitet, čineći banjički kraj neosvojivom zonom za sve rivale.
Taurunum Bojsi (TB87) – Ko su navijači Zemuna
- Godina osnivanja: 1987.
- Grad/Regija: Zemun.
- Boje kluba/navijača: Plava i zelena (FK Zemun).
- Poznati po: Strastvenoj podršci FK Zemun i lokalnom identitetu.
Taurunum Bojsi (Taurunum Boys) su zajedničko ime za sve pristalice koji sebe zovu Zemun navijači i podržavaju FK Zemun.
Njihova organizirana podrška klubu datira iz 1986. godine, kada je klub nosio naziv FK Galenika.
U to vrijeme osnovane su prve huliganske grupe, poput Testas Caldas, Pajtosi i Godfathers. Godine 1987. dolazi do njihove integracije pod jedinstvenim imenom – Taurunum Bojsi, inspirisanim latinskim nazivom za Zemun.
U tom periodu FK Galenika se natjecala u Srpskoj ligi, a sjeverna tribina stadiona bila je ispunjena vjernim navijačima.
Početkom organiziranog navijanja, Taurunum je brzo stekao prijatelje među navijačima iz Pančeva, koji su se priključili kao podgrupa Rangers.
Oni su redovno pratili utakmice kluba, kako na domaćem terenu, tako i na gostovanjima, sa svojim prepoznatljivim transparentima.
Godine 1990. klub mijenja ime u FK Zemun, ali su devedesete godine donijele ekonomske sankcije, rat i pad kvaliteta nogometa.
Ove okolnosti su značajno smanjile posjetu stadionu i brojnost navijačkih grupa, ali Taurunum Boys uspijevaju da očuvaju navijačku tradiciju.
Prekretnica za grupu TB87 desila se 1995. godine, kada je mlađa generacija navijača preuzela vođenje i organizaciju.
Pod novim imenom, Taurunum Boys, grupa je dobila moto – "Jedan grad, jedan klub, samo Zemun".
Od tog trenutka postajali su sve brojniji i bolje organizirani, obnavljajući podršku svom klubu i na domaćim i na gostujućim utakmicama.
Tijekom godina, kroz sjevernu tribinu prošle su brojne podgrupe, uključujući Lions, Pacijenti, Retenzija, Fosili, Palestines i Smajli.
Danas, Taurunum Bojsi funkcioniraju kroz nove podgrupe poput The Boys, Dragons, Zemun Trg, UMK i Nova Garda. Svaka od njih doprinosi očuvanju i razvoju huliganske kulture u Zemunu.
Postali su simbol vjernosti i odanosti svom klubu. Bez obzira na izazove i promjenljive okolnosti, oni nisu propustili nijednu utakmicu, bilo kod kuće ili na gostovanju, dok i dalje njeguju duh zajedništva i ljubavi prema svom klubu i gradu.
Blue betyars TSC navijači – Ko su “Plavi bećari” iz Bačke Topole
Navijači TSC iz Bačke Topole odnosno Blue betyars TSC navijači poznati su kao veoma pristojni, bez ekstrema.
Plave bećare čine Mađari i Srbi otprilike pola-pola. Klub za koji navijaju posluje veoma uspješno, ne uklapa se u klasičnu ovdašnju šemu, što mnogima smeta.
Međutim, klub funkcionira suviše profesionalno da bi bio meta jeftinim medijskim kampanjama, pa se zato napadi često usmjeravaju na navijače. Članovi njihove grupe su ljudi koji pošteno rade i stvaraju u Srbiji, kao i da plaćaju porez državi.
Oni se pridržavaju određenih pravila, među kojima je jedno od važnijih da se suzdržavaju od provokacija.
Inače, posljednjih godina FK TSC Bačka Topola (Topolyai Sport Club) se ističe u Superligi Srbije kao jedan od TOP 3 klubova, a polako počinju da prave i zapaženije rezultate u Ligi konferencija, gdje su pobijedili Lugano 4:1.
Vukovi Leskovac – Navijači FK Dubočice
"Vukovi Leskovac" su navijačka grupa koja pruža podršku fudbalskom klubu GFK Dubočica iz Leskovca. Klub je osnovan 1923. godine kao Radnički sportski klub Crvena zastava, a danas nastupa u crveno-bijelim bojama.
U sezoni 2024/2025 GFK Dubočica se natječe u Prvoj ligi Srbije. Inače, stadion Dubočica u Leskovcu je svečano otvoren 2023. godine, i na njemu Srbija igra UEFA Ligu nacija.
Međutim, klub bilježi loše rezultate, što je izazvalo zabrinutost među navijačima. "Vukovi Leskovac" ostaju vjerni podršci svom klubu, prisustvujući utakmicama i pružajući podršku sa tribina.
Tijekom prethodnih godina, pratili su Rukometni klub Dubočicu, koji je bio jedini predstavnik Leskovca u elitnim sportskim natjecanjima Srbije. Ipak, važno je napomenuti da postoji značajna razlika između nogometa i rukometa.
Navijačke grupe u Sjevernoj Makedoniji
Izdvojili smo četiri navijačke grupe u Sjevernoj Makedoniji, koje su najjače i najbrojnije.
Komiti Skopje – Komiti Vardar bodre vatreno
- Grad/Regija: Skoplje
- Godina osnivanja: 1987.
- Broj članova: Tisuće
- Prijateljstva: Bliski odnosi sa navijačkom grupom Vojvodi iz Tetova i Ultras Gelsenkirchen iz Njemačke.
- Napomena: Podržavaju FK Vardar i RK Vardar. Poznati po strastvenom navijanju i organizaciji.
Komiti Skoplje predstavljaju navijačku grupu koja podržava makedonske sportske klubove, prije svega FK Vardar u nogometu i RK Vardar u rukometu.
Grupa je osnovana 1985. godine, kada su najvatreniji navijači Vardara počeli da se okupljaju na zapadnoj tribini stadiona. Naziv „Komiti“ prvi put je viđen 4. juna 1987. godine na derbiju između Vardara i Crvene zvezde.
Ime je odabrano zbog povijesnog značaja, simbolizujući mlade Makedonce koji su se borili protiv osmanske vlasti. Ideja osnivača bila je da stvore snažnu makedonsku ultra scenu, sa Komitima kao liderima.
Komiti imaju nekoliko podgrupa, uključujući „Red Black Drinkers“, „Skinheads“ poznate kao „OI Warriors“, i „Metal Force“. Podgrupa „Golden Lords“ osnovana je u naselju Karpoš 1997. godine.
Grupa broji oko 200 članova, dok se taj broj tijekom derbija povećava na 700. Starija garda, poznata kao „Stara Garda“, danas se okuplja na južnoj tribini i čini je između 30 i 50 članova, u zavisnosti od značaja utakmice.
Komiti su poznati po tome što su posjetili gotovo svaki grad u Makedoniji i bivšoj Jugoslaviji, kao i mnoge evropske gradove poput Bordeauxa, Bruxellesa, Valencie, Beča, Bukurešta, Kijeva, Rima i Gent-a.
Njihovo najmasovnije gostovanje dogodilo se 1992. godine kada je oko 900 članova otputovalo u Bitolj na utakmicu protiv Pelistera. Posebno je zapaženo gostovanje u Bratislavi 2000. godine na meču između Slovačke i Makedonije, gdje je došlo do sukoba sa policijom.
Komiti su 2002. godine proslavili 15. godišnjicu spektakularnim pirotehničkim nastupom na stadionu Gradski u Skoplju, dok su pet godina kasnije obilježili 20 godina postojanja tijekom prijateljske utakmice sa Partizanom.
Moto i je „Sami protiv svih“ oslikava njihov stav na makedonskoj sceni. Ipak, održavaju prijateljske odnose sa navijačkom grupom Vojvode iz Tetova i Ultras Gelsenkirchen-om iz Šalkea 04. Njihovi najveći rivali su Šverceri iz Sloge Jugomagnat, Čkembari iz Pelistera i Majmuni iz Pobede.
Komiti se financiraju prodajom navijačkih artikala i reinvestiraju prihod u svoje aktivnosti. Njihov opstanak zavisi od privlačenja novih članova i uspjeha Vardara u domaćim i europskim natjecanjima. Uprkos pritiscima i zabranama, Komiti ostaju vjerni svom klubu i domovini.
Tikves Kavadarci – Navijačka skupina Lozari Kavadarci
- Grad/Regija: Kavadarci
- Godina osnivanja: 1991.
- Broj članova: Stotine
- Prijateljstva: Ranije povezani sa Komitima, kasnije uspostavili odnose sa Čkembarima iz Bitolja.
- Napomena: Navijaju za FK Tikveš. Poznati po spektakularnim proslavama, uključujući paljenje baklji širom grada.
Navijačka grupa "Lozari" iz Kavadaraca predstavlja simbol strastvene podrške fudbalskom klubu FK Tikveš.
Osnovani 1991. godine, ova grupa je kroz decenije postala zaštitni znak grada, prenoseći energiju i entuzijazam na tribine, ali i van njih. Njihovo ime, "Lozari", inspirisano je vinogradarskom tradicijom regiona Tikveša, čime dodatno povezuju sport i lokalni identitet.
Poznati su po svojim impresivnim koreografijama i upotrebi pirotehnike, koja često osvaja pažnju ne samo lokalne već i šire publike.
Jedan od najznačajnijih trenutaka grupe bio je obilježavanje 30. godišnjice 2021. godine, kada su priredili spektakularan pirotehnički performans koji je obasjao Kavadarce i pokazao njihovu nepokolebljivu posvećenost klubu.
Lozari Kavadarci takođe sudjeluju u brojnim humanitarnim inicijativama i inspiriraju mlađe generacije da kroz sport grade timski duh i solidarnost. Jedna su od najprepoznatljivijih navijačkih grupa u Sjevernoj Makedoniji.
Njihova proslava 30. godišnjice ostaje upamćena kao nezaboravan događaj, a snimci tog spektakla dodatno potvrđuju njihovu reputaciju strastvenih i kreativnih navijača.
Majmuni Prilep
- Grad/Regija: Prilep
- Godina osnivanja: 1987.
- Broj članova: oko 500
- Prijateljstva: povezani sa navijačima iz drugih gradova u Makedoniji.
- Napomena: Podržavaju FK Pobeda.
Početak organiziranog djelovanja navijača iz Prilepa datira od 12. novembra 1987. godine, tijekom gostovanja na utakmici Borac – Pobeda u Velesu.
Tada su se zvali "Markovi Unuci" i ubrzo su postali prepoznatljiv simbol svakog meča Pobede. Nosili su transparente i među prvima u Makedoniji koristili pirotehniku. Njihovo mjesto bilo je na južnoj tribini stadiona "Goce Delčev".
S nezavisnošću Makedonije, broj navijača rapidno raste, a inspiraciju pronalaze kod italijanskih tifozija.
Tijekom sezone 1994/1995. izrađeni su prvi pleteni šalovi s natpisima, što je u Makedoniji bilo prava rijetkost. Osim domaćih gostovanja, grupa je putovala i u brojne gradove bivše SFRJ. Sezona 1997/1998. donosi smjenu generacija i promjenu imena u "Majmuni Prilep".
"Markovi Unuci" su se zvanično povukli, ali su i dalje prisutni na tribinama, podržavajući klub s transparenatima i majicama, često u saradnji s "Majmunima".
Tada je osnovana i popularna podgrupa "Geto", koja je usvojila italijanski stil navijanja. "Majmuni" su zauzeli krajnji dio južne tribine, gdje su napravili tzv. kavez za navijače.
Od 1997. godine, izrađeni su novi transparenti, šalovi, majice, duksevi, kape i raznovrsni promotivni materijali. Uprkos preprekama lokalne samouprave, otvorili su kancelariju u mjesnoj zajednici Višne.
Sa učešćem FK Pobeda i RK Tutunski Kombinat na međunarodnoj sceni, grupa je pratila timove i na gostovanjima u Rumuniji, Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Slovačkoj, Italiji, Poljskoj i Sloveniji.
Navijačka grupa "Majmuni Prilep" broji sedam podgrupa: Ekipa 420, Markovi Unuci, Red Rid Brigade, Boulevard Boys, Ghetto, Južni Sanatorijum i YS'16.
Na utakmicama se u prosjeku okupi oko 500 članova, koji svojim prisustvom i energijom nastavljaju tradiciju snažne podrške klubu.
Šverceri (Shvercerat) Skoplje
- Grad/Regija: Skoplje
- Godina osnivanja: Nema dostupnih podataka
- Broj članova: Stotine
- Prijateljstva: Povezani sa huliganima iz albanskih zajednica na Balkanu.
- Napomena: Navijaju za FK Škupi. Poznati po strastvenom navijanju i često su u rivalstvu sa Komitima.
Navijačka grupa "Šverceri" iz Skoplja važi za jednu od najprepoznatljivijih i najkontroverznijih navijačkih grupacija na Balkanu.
Oni su poznati po energičnoj podršci svom klubu FK Škupi, kao i po akcijama koje često izazivaju pažnju, kako domaće, tako i međunarodne javnosti. FK Škupi, čiji je vlasnik turski biznismen Ajdin Olgun, ima podršku ove grupe. Klub je osnovan 2012. nakon fuzije klubova Sloga i Albarsa. "Šverceri" sebe vide kao nasljednike navijača starog kluba Sloga, koji je imao dugu tradiciju od 1927. godine.
"Šverceri" se ističu svojom odanošću i izraženim albanskim identitetom, što reflektuju kroz simbole i pjesme na tribinama.
Njihova podrška nije ograničena samo na klub, već se često odnosi i na reprezentaciju Albanije, čime dodatno naglašavaju svoje stavove i identitet.
Na stadionima su prepoznatljivi po strastvenim koreografijama, pirotehničkim efektima i transparentima sa političkim i nacionalnim porukama.
Jedan od najpoznatijih događaja povezanih sa "Švercerima" desio se tijekom čuvene utakmice između Srbije i Albanije u Beogradu 2014. godine.
Tada je iznad stadiona pušten dron sa zastavom "Velike Albanije," što je izazvalo haos na terenu i prekid utakmice. "Šverceri" su kasnije preuzeli odgovornost za ovu akciju, objavivši fotografije koje pokazuju pripreme i realizaciju ovog kontroverznog poteza.
Balkanski navijači Crne Gore
Balkanski navijači Crne Gore organizovani su u nekoliko navijačkih grupa koje pružaju strastvenu podršku svojim lokalnim nogometnim klubovima. Evo pregleda nekih od njih:
Varvari Podgorica – Varvari Budućnost
Navijačka grupa Varvari Podgorica osnovana je 1987. godine, ali su prvi oblici organizovanog navijanja i horskih pjesama na stadionu pod Goricom počeli gotovo deceniju ranije.
April te godine i susret sa Rijekom, uz prisustvo njihove grupe Armade, označili su početak zabilježene povijesti Varvara. Od tada, ova grupa postaje simbol ultrasa u Crnoj Gori, razvijajući reputaciju koja se proširila i na prostor bivše Jugoslavije.
Njihova priča, ispunjena usponima, padovima, koreografijama i žarom, postala je nezaobilazan dio huliganske kulture regiona.
Društvene, političke i geografske promjene na Balkanu ostavile su trag na Varvarima, utičući na njihov broj i organizaciju.
Na početku su brojali ne više od 500 ljudi u Titogradu, u vremenu kada grad nije bio naklonjen zapadnim trendovima, a posebno ultras kulturi. Uprkos tome, ova grupa brzo je postala simbol urbanog otpora i slobodnog duha. Varvari nisu priznavali jednog vođu, vjerujući u kolektivnu snagu i jednakost svih svojih članova.
Prvih pet godina bilo je ispunjeno entuzijazmom i nervozom: pravili su prve transparente, organizovali bakljade, odlazili na gostovanja i gradili svoj identitet. Ključna prekretnica dogodila se 1994. godine, kada je grupa obnovljena na utakmici sa Vojvodinom. Devedesete i početak 21. vijeka donijeli su izazove povezane sa raspadom Jugoslavije i crnogorskom nezavisnošću, ali su Varvari ostali dosljedni, prateći svoj klub kroz tri različite lige. Njihov rad na organizaciji, rekvizitima i transparentima bio je neumoran.
Varvari su poznati po svojoj brojnosti i strasti. Nijedno gostovanje u zajedničkoj ligi Srbije i Crne Gore nije prošlo bez njihove podrške. Na gostovanja je išlo između 100 i 300 navijača, dok na domaćem terenu nikada nisu imali manje od 400 ljudi.
Na posebnim utakmicama, poput susreta sa beogradskim "blizancima", broj na njihovoj ultras tribini dostizao je i do 2.500 ljudi. Njihovo bratstvo sa Meraklijama iz Niša, koje traje još od vremena Jugoslavije, dodatno osnažuje njihovu povezanost sa širom navijačkom scenom.
Uprkos svim izazovima, Varvari su nastavili svoj put, postajući ključni dio FK Budućnost. Oni nisu samo navijači; oni su 12. igrač kluba, bez kojih utakmice gube svoj puni smisao.
Bilo da su prvi ili posljednji na tabeli, njihova podrška ne izostaje, čineći ih pravim simbolom vjernosti i strasti prema svom timu.
Ultras Bijelo Polje
- Grad/Regija: Bijelo Polje
- Klub: FK Jedinstvo Bijelo Polje
- Boje kluba/navijača: plava i bijela
- Poznati po: Strastvenoj podršci tokom domaćih utakmica i organizovanju koreografija na stadionu.
Navijačka grupa ULTRAS 1987, osnovana je 11. maja 1987. godine. Ultrasi 1987 podržavaju fudbalski klub Jedinstvo. Zanimljiva je priča o zastavi navijača.
Na plahti je bilo napisano samo Ultras i 10-ak navijača je odnijelo natpis na stadion. Ovo je jedna od rijetkih navijačkih grupa koja je išla i na putovanja. Gostovanja su bila obilježena organizacionim problemima.
Najteža gostovanja bila su u Novom Sadu protiv Vojvodine. Svuda su dobijali aplauz, posebno od Grobara.
Gazije Rožaje
- Grad/Regija: Rožaje
- Klub: FK Ibar Rožaje
- Boje kluba/navijača: zelena i bijela
- Poznati po: Lokalnom patriotizmu i energičnom navijanju, posebno tokom regionalnih derbija.
"Gazije Rožaje" osnovane 2004. godine, predstavljaju srce sportske podrške u Rožajama, usmjerene ka FK Ibar i KK Ibar. Njihova strast i energija na tribinama prepoznatljive su kroz glasno navijanje, koreografije i pirotehniku, čime stvaraju nezaboravnu atmosferu na utakmicama.
Osim podrške sportu, "Gazije" se ističu humanitarnim radom, uključujući prikupljanje pomoći za lokalne porodice i podršku djeci iz socijalno ugroženih zajednica. Njihova povezanost sa regionalnim grupama, poput Torcide Sandžak, oslikava vrijednosti zajedništva i solidarnosti.
Naziv grupe inspirisan je povijesnim simbolima borbe za pravdu, dok njihove zeleno-bijele boje odražavaju ponos grada i lokalnih klubova. Više puta su prebrodili velike financijske krize kluba.
Hajvani Plav
- Grad/Regija: Plav
- Klub: FK Jezero Plav
- Boje kluba/navijača: Plava i bijela
- Poznati po: Organizovanoj podršci klubu i aktivnom učešću u lokalnim sportskim događajima.
Hajvani Plav, osnovani krajem 1990-ih, simbolizuju strast i ponos navijača fudbalskog kluba Jezero iz Plava. Grupa je dobila ime po svom energičnom i neumornom stilu navijanja, čime su privukli pažnju širom regije.
Hajvani su nezaobilazan dio tribina stadiona Pod Racinom, gdje svojim pjesmama i koreografijama stvaraju nezaboravnu atmosferu.
Posebno su ponosni na uspjehe Jezera, uključujući povijesni plasman u Prvu ligu Crne Gore, kada su na svakoj utakmici bili ključni dio podrške timu.
Pored nogometa, Hajvani Plav su aktivni i u lokalnoj zajednici – organiziraju humanitarne događaje i često su angažovani u promociji sporta među mladima u Plavu. Njihova energija i posvećenost čine ih jedinstvenim simbolom grada, a njihova tribina je mjesto gdje se okuplja zajednica kako bi zajedno bodrila svoj klub.
Vukovi Zeta
- Grad/Regija: Golubovci
- Klub: FK Zeta
- Boje kluba/navijača: Crvena i bijela
- Poznati po: Nepokolebljivoj lojalnosti klubu i energičnom navijanju na domaćim utakmicama.
Vukovi Zeta, osnovani sredinom 2000-ih, predstavljaju srce i glas fudbalskog kluba Zeta iz Golubovaca.
Njihova priča započela je iz ljubavi prema klubu i lokalnoj zajednici, brzo se razvijajući u ozbiljnu navijačku grupu poznatu širom Crne Gore.
Od samog osnivanja, grupa je aktivna na svim domaćim utakmicama, a često prate Zetu i na gostovanjima, pružajući podršku bez obzira na rezultate.
Vukovi Zeta su prepoznatljivi po svojim upečatljivim koreografijama, bakljadama i originalnim pjesmama koje odjekuju tribinama stadiona Trešnjica.
Njihova lojalnost klubu ide dalje od fudbalskog terena – često organizuju akcije čišćenja, humanitarne aktivnosti i događaje koji okupljaju lokalnu zajednicu. Broj članova grupe varira, ali najvjerniji navijači čine jezgro koje nikada ne izostaje sa tribina.
Serdari Danilovgrad
- Grad/Regija: Danilovgrad
- Klub: FK Iskra Danilovgrad
- Boje kluba/navijača: Crvena i bijela
- Poznati po: Organizovanoj podršci klubu i aktivnom učešću u lokalnim sportskim događajima.
Serdari su navijačka grupa koja pruža podršku Fudbalskom klubu Iskra iz Danilovgrada, jednom od najstarijih nogometnih klubova u Crnoj Gori i na Balkanu, osnovanom davne 1919. godine.
Tribine stadiona "Braće Velašević" tradicionalno su pune, jer ljubav prema nogometu u Bjelopavlićima traje od prvih koraka ovog sporta u regionu. Iako organizovano navijanje postoji tek posljednjih nekoliko godina, Serdari su se istakli kao čvrsta i posvećena grupa.
Njihova misija je da kroz podršku klubu promovišu sport, grad Danilovgrad i nadaleko poznato gostoprimstvo svojih sugrađana.
Svi posjetioci, uključujući grupe iz drugih dijelova Crne Gore, uvijek su srdačno dočekani na stadionu i u samom gradu, što Serdare čini ambasadorima prijateljstva i sportskog duha.
Orlovi Cetinje
- Grad/Regija: Cetinje
- Klub: FK Lovćen Cetinje
- Boje kluba/navijača: Crvena i bijela
- Poznati po: Strastvenoj podršci tokom domaćih utakmica i organizovanju koreografija na stadionu.
Navijačka grupa koja podržava FK Lovćen nastala je krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina, u vremenu kada su Jugoslaviju potresale teške krize i počeci rata.
Prvih godina postojanja, odlazak na utakmice bio je izazovan, ali ljubav prema klubu ih je motivisala. Na domaćim utakmicama stadion na Obilića poljani bio je mjesto okupljanja, dok je na gostovanja odlazilo oko 50 do 60 posvećenih navijača.
Za vrijeme utakmica na Obilića poljani, gradske ulice bile su sablasno prazne, kao da je u toku neka vanredna situacija. Posebno se pamti avgust 1988. godine, kada je Lovćen igrao protiv Partizana u šesnaestini finala Kupa Maršala Tita.
Bio je to pravi nogometni spektakl, na kojem se okupilo čak osam tisuća gledatelja – i navijača Lovćena i pristalica Partizana. Taj meč ostao je upisan u srcima svih ljubitelja kluba.
Osim nogometa, grupa je bila izuzetno aktivna i na rukometnim utakmicama, posebno tijekom perioda kada je Lovćen osvajao titulu prvaka Jugoslavije i igrao u Ligi prvaka.
Na svakom od tih mečeva pružali su strastvenu podršku, ponosno bodreći svoj klub. Njihova ljubav prema Lovćenu bila je neizmjerna, bez obzira na sportsku disciplinu ili izazove tog vremena.
Beštije Kotor 1986
Tifo scena Crne Gore bila bi nezamisliva bez kotorskih Beštija, koje svojom strašću, originalnošću i dubokom ljubavlju prema drevnom gradu pod Vrmcem izdvajaju se na poseban način.
Osnovane 1986. godine, Beštije su poznate kao najstarija navijačka grupa u Crnoj Gori. Njihova strast je oduvijek bila vezana za vaterpolo i klub Primorac, gdje su stvarali atmosferu koju rijetko ko može da nadmaši.
Nažalost, kako se vaterpolo u Crnoj Gori suočava s velikim izazovima, a nekadašnji šampion Evrope iz 2009. godine više nije ni dominantan u svojoj zemlji, interesovanje za sport je oslabilo.
Beštije se povremeno okupe i na nogometnim utakmicama kako bi podržale Bokelj, a kada to učine, njihov entuzijazam pretvara tribine u pravu bokeljsku proslavu.
Vojvode Nikšić 1988
- Grad/Regija: Nikšić
- Klub: FK Sutjeska Nikšić
- Boje kluba/navijača: Plava i bijela
- Poznati po: Masovnim koreografijama, energičnom navijanju i lojalnosti klubu.
Vojvode Nikšić 1988 predstavljaju jednu od najprepoznatljivijih navijačkih grupa u Crnoj Gori, rame uz rame s podgoričkim Varvarima koji bodre Budućnost. Njihov značaj prevazilazi granice Nikšića i Crne Gore, jer su svojim djelovanjem ostavili trag ne samo u sportu, već i u zajednici.
Ono što Vojvode izdvaja jeste posvećenost humanitarnim akcijama i društvenim inicijativama. Njihova tribina je simbol zajedništva i ljubavi prema gradu Nikšiću i fudbalskom klubu Sutjeska.
Organizuju akcije poput podjele novogodišnjih paketića djeci, čime dokazuju da su daleko od stereotipa o navijačkim grupama kao isključivo nasilnim i destruktivnim. Njihova snaga leži u solidarnosti i nesebičnom doprinosu lokalnoj zajednici.
Za Vojvode, Nikšić nije samo grad – to je ideja i način života. Njihov ideal nije vezan za političke podjele ili stranačke ideologije, već za bezuvjetnu podršku klubu i gradu koji vole. Na njihovoj tribini politika nema mjesto, i ta principijelnost ih dodatno izdvaja među navijačkim grupama.
Dokle god postoji Sutjeska, postojaće i Vojvode – kao simbol vjernosti, zajedništva i ljubavi prema Nikšiću i njegovim vrijednostima.
Ovo su najpoznatiji balkanski navijači Crne Gore, iako tu ima još zanimljivih grupa, na primjer – Askeri Dečić ili Vragovi Kom.