Andy Bara biografija - Tko je Andy Bara zapravo
Andy Bara je hrvatski nogometni agent i jedan od najvećih nogometnih menadžera danas. Prije toga bio je i nogometaš, nastupajući kao junior za Dinamo i Valenciu, a kao senior za španjolski Logroñés i poljsku Legiju, kao i poljskog četvoroligaša Świt Nowy, gdje je jedino uspio da zabilježi i tri zvanična nastupa.
Rođen je 7. prosinca 1982. godine. Kao vlasnik Niagara Sports Company agencije, Endi Bara je postao jedno od najutjecajnijih imena u transferima nogometaša.
Kao vlasnik Niagara Sports Company, igrao je ključnu ulogu u otkrivanju velikih talenata i “wonderkidova”, te ostvarivanju neočekivano velikih trasfera nogometaša, stranih i domaćih.
Prije nego što detaljnije vidimo tko Je Endi Bara zapravo, Formula online kladionica je za vas pripremila odlične live kvote, kao izvrsne fudbal kvote.
Andy Bara pravo Ime
Endi Valentić Bara, porijeklom je sa Kosova. Rođen i odrastao u Hrvatskoj, a do punoljetnosti je nosio oba roditeljska prezimena. Njegovo nesvakidašnje ime često je privlačilo pažnju medija, ali i javnosti.
“Moji roditelji nisu bili vjenčani pa sam do punoljetnosti bio koristio oba prezimena. Nakon toga ostavio sam očevo prezime, a koliko znam - to nije zločin”, izjavio je svojevremeno.
U mladosti se bavio nogometom, igrajući za juniorske ekipe zagrebačkog Dinama i španjolske Valencije. Profesionalnu karijeru nastavio je u klubovima poput Logroñésa i poljske Legije, ali nije ostvario značajne rezultate na terenu.
U svojim ranim dvadesetima odlučuje prekinuti nogometnu karijeru i posvetiti se menadžmentu.
Andy Bara Agencija – Osnivač Niagara Sports Company
Agencija Niagara Sports Company, koju je Andy
Bara osnovao 2011, predstavlja srce njegovih poslovnih uspjeha. Sjedište joj je u Bosanskoj Gradiški. Bara se specijalizirao za otkrivanje i plasiranje mladih talenata, često iz manjih klubova, u vrhunske europske timove.
Glavnu pomoć ima u vidu Dannyja Bare, njegovog brata. Njegov pristup poslovanju temelji se na individualnim strategijama za svakog igrača. Naime, svakome se posebno posvećuju i vode računa o troškovima, smještaju, ugovorima, sve kako bi se igrači posvetili isključivo svom poslu – nogometu.
Kroz agenciju su prošli talenti poput Danija Olma, Joška Gvardiola i Lovre Majera, što potvrđuje njezin utjecaj na hrvatski i europski nogomet. Bara također koristi svoju agenciju za povezivanje s velikim klubovima, stvarajući mrežu koja mu omogućuje uspješne pregovore.
- Moji igrači su 90% iz inozemstva. Sudjelujem u puno poslova. Radim puno. Vodim 150 mladih igrača, ostalo se svodi na prvoligaške igrače koje direktno ja vodim.
Često mišljenja dobija od trenera u vezi sa igračima, koje dalje i preko svojih ličnih konekcija i poznanstava preporučuje. Radi samo sa provjerenim i stabilnim dogovorima, bez obećanja, sve crno na bijelo, papirološki čisto.
To je jako bitno istaknuti jer, kako je i sam više puta isticao, ne smije da ispadne smiješan kada se dogovara sa europskim klubovima. Sve mora da se zna i da bude transparentno jer ime ne smije da se ukalja i dovede u pitanje.
Tko je Denny Bara?
Kao sportski agent sa višegodišnjim iskustvom, Denny Bara je posvećen pomaganju sportašima da ostvare svoj puni potencijal i dostignu karijerne ciljeve. Surađivao je sa NIAGARA SPORTS COMPANY SL, bratovom agencijom koja zastupa vrhunske talente.
Kroz svoju karijeru, Denny je zajedno sa bratom uspješno regrutovao, pregovarao i upravljao ugovorima za više od 50 klijenata, uključujući neka od najprepoznatljivijih imena u industriji.
Takođe je razvio i sproveo strateške komunikacijske planove koristeći društvene mreže, odnose s javnošću i brendiranje kako bi unaprijedio vidljivost i ugled svojih klijenata.
Denny Bara posjeduje diplomu iz oblasti ekonomije i menadžmenta, a tečno govori tri jezika: engleski, španjolski i portugalski. Njegove osnovne vještine obuhvataju regrutiranje talenata, upravljanje karijerama, strateške komunikacije i izgradnju odnosa sa igračima, o kojima brine svaki dan.
Njegov trenutno najvredniji igrač je mlada zvijezda Aston Vile i reprezentativac Kolumbije, Jhon Duran. Ovaj talentirani nogometaš, koga je učesnik Lige prvaka 2024 doveo za 24 miliona eura, danas se procjenjuje na impresivnih 40 miliona eura!
Andy Bara Kustošija – Uspjeh Trećeligaša Iz Zagreba
Pod vodstvom Bare zagrebački trećeligaš Kustošija transformirao se u pravu tvornicu talenata. Klub je postao poznat po razvoju mladih igrača i njihovim unosnim transferima u velike europske klubove. Transfer Mikayla Fayea u Barcelonu za 5 milijuna eura označio je prekretnicu u povijesti kluba.
Osim Fayea, Bara je ključan u transferu Dina Klapije u RB Leipzig za više od 5 milijuna eura. Kustošija je postala primjer kako se uz pravi menadžment i viziju može ostvariti ogroman uspjeh, čak i iz trećeg ranga natjecanja.
Bara koristi Kustošiju kao platformu za razvoj mladih talenata, što privlači pažnju velikih klubova. Njegov jedinstven pristup uključuje individualni rad s igračima i strateško pozicioniranje na tržištu.
Klub je do sada realizirao višemilijunske transfere, što je privuklo pažnju medija i skauta širom Europe.
Najveći transferi Andy-ja Bara
Nije imao uspješnu fudbalsku karijeru, kao što smo već rekli. Ali jeste uspio da napravi veliku menadžersku, jer je imao talenat za pregovore, kao i lična poznanstva.
Poznaje velika svjetska imena u nogometu, a brojne kontakte i te kako umije da iskoristi kako bi i klub, i igrač, i on sam bili zadovoljni.
Transfer Garetha Balea
Prvi veliki transfer u kojem je učestvovao hrvatski menadžer bio je trasfer Garetha Bale iz Totenhema u Real Madrid za cifru 115 miliona eura.
- To je moj prvi veliki transfer. Ljudi misle da je Olmo, ali je Gareth Bale moj prvi veliki transfer. Sudjelovao sam u njemu sa Jonathan Barnett. Ja sam spojio njega i Florentina Pereza. Tada sam prvi put ozbiljno i zaradio.
Ovaj transfer mu je pomogao u kasnijim poslovima.
Transfer Danija Olma
Jedan od najvećih uspjeha Andyja Bare je transfer Danija Olma iz Barcelone u Dinamo. U hrvatskom klubu igrao je od 2014. do 2020, prije nego što je otišao u RB Leipzig. U Njemačkoj je proveo četiri godine.
Bara je odigrao ključnu ulogu u razvoju Olmove karijere, povezujući ga s najboljim klubovima i trenerima.
Od 2024. Španjolac se vratio u Barselonu.
- Htjeli smo ići u Barselonu. I nismo pogriješili. Osjeća se tamo fenomenalno. Bio je prvak Europe, osvojio Ligu Nacija. Fali mu samo Svjetsko prvenstvo.
Transfer Belinha
Talentovani 15-godišnji Brazilac Belinho napušta Dinamo zbog nezadovoljstva stipendijskim ugovorom od 400 eura mjesečno, što je izazvalo reakcije njegovih menadžera Andyja i Dennyja Bare, kao i porodice.
Hrvatski menadžer je istakao da je ponuda ponižavajuća, i da je prekršen dogovor koji je imao sa klubom da mu refundiraju sav novac koji je ulagao u mladog Brazilca ako žele da ga dovedu.
Porodica je odlučila da ga presele u Kustošiju, dok Dinamo tvrdi da nije bilo problema u pregovorima i smatra izjave menadžera pokušajem medijskog pritiska.
Uprava Dinama ne planira mijenjati novu politiku ugovaranja mladih igrača, ali je spremna razgovarati o dodatnoj podršci porodici.
- Belinho je produkt između mene i Dinama, uz mog brata koji 24 sata brine o njemu. Dinamo nije mogao finansirati Belinha. Ja sam preuzeo sve troškove, plaćam kuću, kiriju, sve što mu je potrebno. Dogovor nisu ispoštovali kada su se poslije 4 godine moje brige javili.
Ipak, ostao je korektan i rekao da supertalentovanog Brazilca neće ponuditi rivalu Hajduku jer to prema Dinamu ne bi bilo korektno.
Transfer Coulibalya
Baye Coulibaly, mladi vezist iz Malija (2006. godište), još je jedan talent kojeg je Bara plasirao u europski vrh. Coulibaly je privukao pažnju Arsenala, ali je mladi fudbaler koji je ove godine postao dio Kustošije (odigrao je 12 utakmica i postigao 2 gola) na kraju potpisao ugovor sa američkim klubom Charlotte FC za 2 miliona eura!
Coulibaly je 2023. godine bio jedan od ključnih igrača Malija na Svjetskom prvenstvu za igrače do 17 godina, gdje su osvojili impresivno 3. mjesto. Iako je za njega interesovanje pokazao i Arsenal, njegova karijera će se nastaviti u Americi.
Transfer Joška Gvardiola
Dinamo je prodao Joška Gvardiola u Leipzig 2020. za 18 miliona eura.
“On je imao Leeds, koji mu je financijski više davao, ali i on se (kao i Dani Olmo, op.a.) odlučio za pravi put. I pogodio je. Mi smo njega sad mogli vrlo lako prodati za 60 milijuna eura, ali RB Leipzig uopće nije htio pričati o tome. Mi smo donijeli ponudu, ali oni nisu htjeli pričati. Ne mogu reći o kojem se klubu radi, jer se posao nije realizirao i kako ne bih nekoga doveo u nezgodnu situaciju”, izjavio je svojevremeno.
Takođe, Bara brine i o karijerima brojnih sportaša. Tu su Alvaro Morata, Josip Brekalo, Cardoso Varela, Marcelo Brozović, Lovro Majer, Kristijan Jakić i mnogi drugi, a i u budućnosti se očekuje da balkanski navijači budu iznenađeni nekim velikim transferima.
Odnos Andy-ja Bare i Zdravka Mamića
Dosta je naučio od Mamića, prije nego što je samostalno počeo da se bavi ovim poslom.
- Zdravko Mamić je utjecao na moju menadžersku karijeru, pomogao mi u počecima. O njemu ništa ne mogu loše reći. On je napravio bum u Dinamu, uzor mi je. Može o Zdravku Mamiću misliti tko što hoće i u sudske procese ne ulazim, ali da je on bio, nema šanse da bi Faye otišao iz Dinama. Ako baš hoćete, vjerovao bi meni na riječ kad bih mu rekao da je to preozbiljan igrač. Ako Dinamo ima skautsku službu, ona ne valja, a ako je nema, tek to ne valja.
Otkako je Mamić izbjegao u BiH, Bara više nema tako dobar “ulaz” u Dinamo, jer nema pravog kontakta sa novom upravom.
Zanimljivo je da je Bara vodio i Sammira, Mamićevog miljenika, za koga kaže da nije ispunio svoj potencijal.
Andy Bara djeca
Andy Bara je obiteljski čovjek, oženjen s bivšom sportskom novinarkom i taekwondoisticom Lanom Banely. Par ima dvoje djece – kćer Naomi i sina Adriana, koje hrvatski menadžer često ističe kao svoje najveće blago. Iz prvog braka ima još dvoje djece.
Bara je poznat po tome što čuva privatnost svoje obitelji i rijetko govori o privatnim stvarima u javnosti. Njegova supruga Lana često ga podržava na sportskim događanjima, a zajedno su stvorili skladan obiteljski život.
On balansira obaveze kao menadžer i otac, uvijek nalazeći vrijeme za svoju djecu.
Andy Bara boks
Nogomet nije jedina ljubav Bare kada je u pitanju sport. On voli i boks. Trenirao je sa najboljima, čak i članovima Cro Cop tima.
U svojoj prvoj i jedinoj borbi hrvatski agent se borio protiv Karla Subašića. Pobijedio je u prvoj rundi. Nakon meča izjavio je da mu je to bila prva i posljednja borba, ali i nevjerojatno iskustvo.
- Treniram boks s dečkima iz Cro Cop teama. Odlazio sam kod Mirka Filipovića, radio s Antom Delijom… Trener mi je Kristijan Pejša, radio sam Marijom Jagatićem, Aleksandrom Rakasom, Nikijem Ramadanijem, mnogo mi je pomogao Marijan Mesec. Savjetima su mi pomagali Alen Babić i Marko Milun. I tako, jednog dana, kažu oni meni “Andy, ne znaš ti kakav je stres boriti se u ringu, nogomet je prema tome ništa”. Meni je boks zabava, malo sam sparirao, to je bilo to. Nikad nisam razmišljao o borbama.
Treninzi boksa, kao i meč, po njegovim riječima, teži su od nogometa. Pomogli su mu da bolje razumije fizičke i mentalne izazove sporta, iako je sam rekao da nije borac i da više neće ulaziti u ring. Honorar od meča donirao je u dobrotvorne svrhe.
Ukoliko se strastveni fan nogometa, podsjetite se ko su najbolji strijelci lige prvaka, kao i koji su najveći nogometni derbiji na svijetu, a tu su i mnogi drugi zanimljivi tekstovi u našoj blog sekciji.